KLDR může provést jaderný test o víkendu

rst, ČTK
6. 10. 2006 18:12
Peking - Severní Korea je připravena provést jadernou zkoušku hluboko v opuštěném uhelném dole. Japonští experti soudí, že už o víkendu.
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test.
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test. | Foto: Reuters

Pokus však může odložit, pokud jí svitne naděje na ústupky od USA, řekl agentuře Reuters čínský zdroj, který si nepřál být jmenován.

Jaderná nálož má být odpálena asi 2000 metrů pod zemí v dole na severu země poblíž hranic s Čínou.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il vydal také instrukce, že test nesmí příliš otřást horou Pektu, kterou Korejci považují za posvátnou.

Zdroj neupřesnil termín, kdy by zkouška měla být provedena, podle japonských zdrojů by se však mohla uskutečnit už tento víkend.

Foto: Aktuálně.cz

Podezřelé pohyby vozidel

V KLDR jsou tisíce důlních šachet, které by k tomuto účelu mohly sloužit. Tajné služby Jižní Koreje a okolních zemí zaměřují pozornost na tři až čtyři pravděpodobná místa, kde by jaderná nálož mohla být odpálena.

Například v lokalitě Kilču zaznamenala americká rozvědka již v srpnu podezřelé pohyby vozidel, které vyvolaly dojem, že je tam možná umístěna jaderná střelnice.

Hovoří se o tom, že by pokusný výbuch mohl nastat již o víkendu nebo příští týden, možný termín je také doba před americkými parlamentními volbami 7. listopadu.

Poslední severokorejské raketové testy, které se konaly na Den nezávislosti.

Foto: Reuters

Pokus u hranic s Čínou

Podle čínského vládního experta Li Tun-čchioua se test téměř jistě uskuteční u severokorejské hranice s čínskou provincií Ťi-lin.

"Ať už bude zkouška provedena v podzemním zařízení, nebo v uhelném dole, bude to velmi blízko Ťi-linu," prohlásil. "Severní Korea nebude test dělat u hranice s Jižní Koreou, protože tam nemá připravené žádné zázemí," vysvětlil.

Severní hranice KLDR měří 1433 kilometrů, z toho 1416 kilometrů připadá na hranici s čínskými provinciemi Ťi-lin a Liao-ning, zbývajících 17 kilometrů na hranici s Ruskem.

Pokus pod zemí

Že pokus bude proveden, je vysoce pravděpodobné, tvrdí výkonný ředitel amerického politologického institutu Nautilus Peter Hayes.

Foto: AFP

Člen washingtonského výzkumného střediska Global Security John Pike sdělil agentuře AFP, že podzemní zkouška je mnohem pravděpodobnější než zkouška v atmosféře, ačkoli ta by byla bombastičtější.

Několikasetmetrová clona zeminy a skalního masivu chrání při podzemním testu okolní krajinu před radiací a také zabraňuje, aby okolní státy získaly zajímavé informace o technické stránce použité nálože z radioaktivního odpadu.

Jaderné mocnosti v minulém století vesměs prováděly jen podzemní zkoušky poté, co v roce 1963 podepsaly dohodu o omezení podmořských a atmosférických testů.

Jaderné pokusy v moři provedla naposledy Francie v roce 1991.

Tepodong-2
Tepodong-2 | Foto: Aktuálně.cz

Zrušit sankce

Čínský zdroj také řekl, že Pchjongjang nemusí provést zkoušku za každou cenu, pokud se podaří Číně a jiným asijským mocnostem přesvědčit USA, aby zrušily finanční sankce proti KLDR a zahájily s jejím režimem dialog.

"Severní Korea se již rozhodla test uskutečnit," uvedl vládní expert Li Tun-čchiou. "Ale kdyby USA zrušily sankce, pak by mohlo dojít k uvolnění napětí. Jinak je nukleární zkouška pro KLDR nevyhnutelná," dodal.

Washington uplatňuje proti Pchjongjangu finanční embargo kvůli obvinění, že Severokorejci vyrábějí dolarové padělky a perou špinavé peníze. Také nejeví sebemenší náznaky toho, že by chtěl KLDR nějak ustupovat.

Zvuk výbuchu a otřesy země

Jihokorejská armáda již byla uvedena do pohotovosti a vědci budou pátrat po dvou známkách testu - zvuku velmi nízké frekvence způsobeném výbuchem a seizmických otřesech.

Zvuk by o testu zpravil experty okamžitě, nemusel by být ale zachycen, pokud by zkouška proběhla v dobře utěsněné podzemní lokalitě.

U otřesů by vědcům trvalo několik hodin, než by mohli potvrdit, že se jaderný test uskutečnil.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy