KLDR může provést jaderný test o víkendu

rst, ČTK
6. 10. 2006 18:12
Peking - Severní Korea je připravena provést jadernou zkoušku hluboko v opuštěném uhelném dole. Japonští experti soudí, že už o víkendu.
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test.
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test. | Foto: Reuters

Pokus však může odložit, pokud jí svitne naděje na ústupky od USA, řekl agentuře Reuters čínský zdroj, který si nepřál být jmenován.

Jaderná nálož má být odpálena asi 2000 metrů pod zemí v dole na severu země poblíž hranic s Čínou.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il vydal také instrukce, že test nesmí příliš otřást horou Pektu, kterou Korejci považují za posvátnou.

Zdroj neupřesnil termín, kdy by zkouška měla být provedena, podle japonských zdrojů by se však mohla uskutečnit už tento víkend.

Foto: Aktuálně.cz

Podezřelé pohyby vozidel

V KLDR jsou tisíce důlních šachet, které by k tomuto účelu mohly sloužit. Tajné služby Jižní Koreje a okolních zemí zaměřují pozornost na tři až čtyři pravděpodobná místa, kde by jaderná nálož mohla být odpálena.

Například v lokalitě Kilču zaznamenala americká rozvědka již v srpnu podezřelé pohyby vozidel, které vyvolaly dojem, že je tam možná umístěna jaderná střelnice.

Hovoří se o tom, že by pokusný výbuch mohl nastat již o víkendu nebo příští týden, možný termín je také doba před americkými parlamentními volbami 7. listopadu.

Poslední severokorejské raketové testy, které se konaly na Den nezávislosti.

Foto: Reuters

Pokus u hranic s Čínou

Podle čínského vládního experta Li Tun-čchioua se test téměř jistě uskuteční u severokorejské hranice s čínskou provincií Ťi-lin.

"Ať už bude zkouška provedena v podzemním zařízení, nebo v uhelném dole, bude to velmi blízko Ťi-linu," prohlásil. "Severní Korea nebude test dělat u hranice s Jižní Koreou, protože tam nemá připravené žádné zázemí," vysvětlil.

Severní hranice KLDR měří 1433 kilometrů, z toho 1416 kilometrů připadá na hranici s čínskými provinciemi Ťi-lin a Liao-ning, zbývajících 17 kilometrů na hranici s Ruskem.

Pokus pod zemí

Že pokus bude proveden, je vysoce pravděpodobné, tvrdí výkonný ředitel amerického politologického institutu Nautilus Peter Hayes.

Foto: AFP

Člen washingtonského výzkumného střediska Global Security John Pike sdělil agentuře AFP, že podzemní zkouška je mnohem pravděpodobnější než zkouška v atmosféře, ačkoli ta by byla bombastičtější.

Několikasetmetrová clona zeminy a skalního masivu chrání při podzemním testu okolní krajinu před radiací a také zabraňuje, aby okolní státy získaly zajímavé informace o technické stránce použité nálože z radioaktivního odpadu.

Jaderné mocnosti v minulém století vesměs prováděly jen podzemní zkoušky poté, co v roce 1963 podepsaly dohodu o omezení podmořských a atmosférických testů.

Jaderné pokusy v moři provedla naposledy Francie v roce 1991.

Tepodong-2
Tepodong-2 | Foto: Aktuálně.cz

Zrušit sankce

Čínský zdroj také řekl, že Pchjongjang nemusí provést zkoušku za každou cenu, pokud se podaří Číně a jiným asijským mocnostem přesvědčit USA, aby zrušily finanční sankce proti KLDR a zahájily s jejím režimem dialog.

"Severní Korea se již rozhodla test uskutečnit," uvedl vládní expert Li Tun-čchiou. "Ale kdyby USA zrušily sankce, pak by mohlo dojít k uvolnění napětí. Jinak je nukleární zkouška pro KLDR nevyhnutelná," dodal.

Washington uplatňuje proti Pchjongjangu finanční embargo kvůli obvinění, že Severokorejci vyrábějí dolarové padělky a perou špinavé peníze. Také nejeví sebemenší náznaky toho, že by chtěl KLDR nějak ustupovat.

Zvuk výbuchu a otřesy země

Jihokorejská armáda již byla uvedena do pohotovosti a vědci budou pátrat po dvou známkách testu - zvuku velmi nízké frekvence způsobeném výbuchem a seizmických otřesech.

Zvuk by o testu zpravil experty okamžitě, nemusel by být ale zachycen, pokud by zkouška proběhla v dobře utěsněné podzemní lokalitě.

U otřesů by vědcům trvalo několik hodin, než by mohli potvrdit, že se jaderný test uskutečnil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy