Co pár dní, to raketa. KLDR pálí na sousedy, jaderný test může brzy následovat

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 11. 2022 13:48
Nejuzavřenější země světa v době války na Ukrajině demonstruje svou sílu. Ve středu se poprvé po šesti letech rozezněly na jihokorejském ostrově Ullung-do sirény varující před přibližující se balistickou raketou, podobné upozornění dostali ve čtvrtek také obyvatelé tří japonských prefektur. Projektily přilétly z komunistické Severní Koreje, která jich letos vypálila rekordních padesát.
Severní Korea vypálila v roce 2022 rekordní počet střel.
Severní Korea vypálila v roce 2022 rekordní počet střel. | Foto: KCNA via REUTERS

Varování před letícími raketami přerušilo ve středu dokonce i vysílání jihokorejské televize. "Sirény jsme uslyšeli pět minut před devátou ráno. Všichni v budově šli do sklepa do evakuační místnosti," popisuje svou zkušenost z tohoto týdne agentuře Reuters nejmenovaný obyvatel ostrova ležícího 120 kilometrů západně od břehů Korejského poloostrova.

Projektil nakonec dopadl do moře 167 kilometrů daleko. Za 24 hodin KLDR vypálila dalších 22 střel, což je nejvíc v historii. 

Jak KLDR v posledních týdnech demonstruje svou sílu
Autor fotografie: KCNA via REUTERS

Jak KLDR v posledních týdnech demonstruje svou sílu

Pchjongjang jen za poslední měsíc otestoval tyto zbraně:

  • 1. 10.: Dvě balistické střely dopadly do Japonského moře. Šlo už o čtvrtou provokaci KLDR za týden.
  • 4. 10.: Otestovány čtyři střely. Poprvé od roku 2017 jedna přeletěla Japonsko.
  • 6. 10.: Dvě balistické střely krátkého doletu dopadly do severokorejských východních vod.
  • 9. 10.: Otestovány dvě balistické střely.
  • 12. 10.: Otestovány dvě strategické rakety dlouhého doletu.
  • 14. 10.: Vypálena jedna balistická střela krátkého doletu a 560 dělostřeleckých granátů.
  • 28. 10.: Dvě balistické střely krátkého doletu dopadly do Japonského moře.
  • 2. 11.: Severní Korea vypálila 23 střel včetně balistických raket a dalších sto dělostřeleckých granátů.
  • 3. 11.: KLDR vypálila nejméně čtyři rakety, včetně jedné mezikontinentální, která mířila k Japonsku. 

Jedna z nich v říjnu přeletěla nad územím Japonska, poprvé za pět let, a ve čtvrtek další střely dopadly do Japonského moře a spustily poplach ve třech prefekturách. "Opakované starty severokorejských raket jsou nehorázné a rozhodně nemohou být odpuštěny," avizoval japonský premiér Fumio Kišida.

Výzkumník z korejského Sejong Institutu Cheong Seong-chang se domnívá, že jde o "nejagresivnější a nejvíc zastrašující ozbrojenou demonstraci síly proti Jižní Koreji od roku 2010". "Nyní panuje nebezpečná a nestabilní situace, která může vést k obnovenému konfliktu," cituje ho britský list The Guardian.

Oživení studené války

Koreanistka Jana Chamrová z Česko-korejské společnosti vysvětluje, že přestože KLDR vypálila velké množství střel, jde o relativně očekávatelné napětí. Severní Korea o svých plánech promluvila už loni v lednu. "S poměrně překvapivou otevřeností představila kroky, které hodlá v následujících pěti letech podniknout pro zlepšení svých vojenských schopností. A s tím souvisí potřeba více testovat zbraně," podotýká pro Aktuálně.cz.

Odborníci navíc upozorňují, že vypouštění raket může naznačovat, že se Pchjongjang připravuje na jadernou zkoušku. Šlo by o první podobnou akci od roku 2017. Atomové zbraně komunistický režim v minulosti testoval už šestkrát a podle odhadů disponuje asi padesáti kusy. Podle odborníků je ale přes veškeré snahy zatím nedokáže dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. KLDR tvrdí, že už hlavice úspěšně miniaturizovala a prohlásila se za jadernou velmoc, ale toto tvrzení nebylo nezávisle potvrzeno.

Chamrová nicméně uvádí, že k možné další jaderné zkoušce neexistuje dostatek informací. "Spekuluje se o tom už několik měsíců. Za poslední půlrok proběhlo už několik zpráv, že má velmi brzy proběhnout. Tady je v zásadě jediným zdrojem analýza satelitních snímků míst, kde se jaderné zbraně testují," líčí. 

Rozvoji jaderného programu KLDR nezabránilo ani historické jednání se Spojenými státy, které ještě v době, kdy byl v čele Bílého domu Donald Trump, skončilo na mrtvém bodě. Současná americká administrativa se podle Chamrové Pchjongjangem příliš nezabývá. "Washington pokračuje v takzvané politice strategické trpělivosti, která ale reálně neznamená nic jiného, než že má země možnost budovat svůj vojenský program. Už teď je jasné, že v tomhle ohledu se KLDR dostala daleko za bod, odkud není cesty zpět," upozorňuje. 

Důležité je podle ní také spojenectví Severní Koreje s Čínou a Ruskem. Obě země mají v Radě bezpečnosti OSN právo veta a nyní existuje menší možnost, že by v nich západní státy volající po reakci našly spojence. "Na jedné straně je podpora KLDR z Ruska a Číny a na druhé vojenská aliance Jižní Koreje, Japonska a Spojených států. Zjednodušeně řečeno nejde o korejský konflikt. Jde o bitvu oživené studené války," domnívá se. 

Video: Obyvatele severovýchodního Japonska vyděsilo varování před vypálením severokorejské rakety (3. 11. 2022)

Obyvatele severovýchodního Japonska vyděsilo varování před odpálením severokorejské rakety | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy