KLDR kvůli tlampači ostřelovala jih, Soul odpověděl granáty

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 8. 2015 13:57
Jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice. Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.
Voják KLDR.
Voják KLDR. | Foto: Reuters

Soul - Na korejské demarkační linii se strhla krátká přestřelka, po níž jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice.

Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

Incident zahájili Severokorejci, když vypálili projektil neznámé ráže na jihokorejský osvětový tlampač.

Severokorejské střely údajně nezpůsobily žádné škody, Jihokorejci nicméně odpověděli dělostřeleckou palbou - podle agentury Reuters vypálili na území KLDR desítky dělostřeleckých granátů.

Vojáci stalinistického severu na to zatím nijak nereagovali.

Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany však píše, že Pchjongjang hrozí vojenským útokem, pokud Jihokorejci tlampače nevypnou.

Podle jihokorejských médií došlo k první palbě kolem 16:00 místního času (09:00 SELČ) v západní oblasti hranice.

"Naše armáda je v pohotovosti a bedlivě sleduje veškerý pohyb severokorejské armády," píše se v prohlášení jihokorejského ministerstva obrany.

Vztahy sousedů se v poslední době vyostřují

Mezi oběma Korejemi se v posledních dnech opět zvýšilo napětí. Jižní Korea předtím obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky.

Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004.

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou se letos vyhrotilo už několikrát. Severní Korea mimo jiné provedla sérii testů balistických raket v reakci na každoročně pořádané společné cvičení jihokorejských a amerických vojáků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy