KLDR kvůli tlampači ostřelovala jih, Soul odpověděl granáty

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 8. 2015 13:57
Jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice. Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.
Voják KLDR.
Voják KLDR. | Foto: Reuters

Soul - Na korejské demarkační linii se strhla krátká přestřelka, po níž jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice.

Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

Incident zahájili Severokorejci, když vypálili projektil neznámé ráže na jihokorejský osvětový tlampač.

Severokorejské střely údajně nezpůsobily žádné škody, Jihokorejci nicméně odpověděli dělostřeleckou palbou - podle agentury Reuters vypálili na území KLDR desítky dělostřeleckých granátů.

Vojáci stalinistického severu na to zatím nijak nereagovali.

Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany však píše, že Pchjongjang hrozí vojenským útokem, pokud Jihokorejci tlampače nevypnou.

Podle jihokorejských médií došlo k první palbě kolem 16:00 místního času (09:00 SELČ) v západní oblasti hranice.

"Naše armáda je v pohotovosti a bedlivě sleduje veškerý pohyb severokorejské armády," píše se v prohlášení jihokorejského ministerstva obrany.

Vztahy sousedů se v poslední době vyostřují

Mezi oběma Korejemi se v posledních dnech opět zvýšilo napětí. Jižní Korea předtím obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky.

Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004.

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou se letos vyhrotilo už několikrát. Severní Korea mimo jiné provedla sérii testů balistických raket v reakci na každoročně pořádané společné cvičení jihokorejských a amerických vojáků.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy