KLDR kvůli tlampači ostřelovala jih, Soul odpověděl granáty

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 8. 2015 13:57
Jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice. Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.
Voják KLDR.
Voják KLDR. | Foto: Reuters

Soul - Na korejské demarkační linii se strhla krátká přestřelka, po níž jihokorejské úřady nařídily evakuovat civilisty z bezprostředního okolí hranice.

Soul navíc svolává mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

Incident zahájili Severokorejci, když vypálili projektil neznámé ráže na jihokorejský osvětový tlampač.

Severokorejské střely údajně nezpůsobily žádné škody, Jihokorejci nicméně odpověděli dělostřeleckou palbou - podle agentury Reuters vypálili na území KLDR desítky dělostřeleckých granátů.

Vojáci stalinistického severu na to zatím nijak nereagovali.

Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany však píše, že Pchjongjang hrozí vojenským útokem, pokud Jihokorejci tlampače nevypnou.

Podle jihokorejských médií došlo k první palbě kolem 16:00 místního času (09:00 SELČ) v západní oblasti hranice.

"Naše armáda je v pohotovosti a bedlivě sleduje veškerý pohyb severokorejské armády," píše se v prohlášení jihokorejského ministerstva obrany.

Vztahy sousedů se v poslední době vyostřují

Mezi oběma Korejemi se v posledních dnech opět zvýšilo napětí. Jižní Korea předtím obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky.

Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004.

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou se letos vyhrotilo už několikrát. Severní Korea mimo jiné provedla sérii testů balistických raket v reakci na každoročně pořádané společné cvičení jihokorejských a amerických vojáků.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy