KLDR hrozí kvůli OSN jaderným testem. Už ho připravuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 11. 2014 10:35
Režim Kim Čong-una tím reaguje na středeční usnesení výboru OSN pro lidská práva. Ten ve středu doporučil Radě bezpečnosti, aby obvinila KLDR ze zločinů proti lidskosti.
Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea vyhrožuje dalším jaderným testem.

Reaguje tím na středeční usnesení výboru OSN pro lidská práva, který doporučil Radě bezpečnosti, aby obvinila diktátorský režim Kim Čong-una ze zločinů proti lidskosti.

Podle schváleného dokumentu by měla být KLDR, přesněji Kim Čong-un a další špičky jeho režimu, pohnána k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.  

Konkrétně se obvinění vztahuje na zřizování koncentračních táborů, systematické mučení vězňů a na vraždy srovnatelné s krutostmi nacistů.

Severokorejské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zareagovalo osočením Spojených států z toho, že rezoluci výboru OSN zosnovaly na základě "vykonstruovaných pomluv" Severokorejců, kteří prchli do Jižní Koreje.

"Schválení rezoluce je závažnou politickou provokací USA a po takové agresi nám nezbývá nic jiného než znovu přikročit k dalšímu jadernému testu," zaznělo z Pchjongjangu.

Rezoluce neprojde kvůli Číně a Rusku

KLDR už v letech 2006, 2009 a 2013 jaderné testy provedla a čerstvé satelitní snímky v prostoru jejího jaderného komplexu potvrdily čilou aktivitu.

Ač se pro rezoluci vyslovilo 111 členských států, její schválení v Radě bezpečnosti pravděpodobně zablokují Rusové spolu s Číňany - obě země totiž patří spíše ke spojencům KLDR a disponují právem veta.

 

Právě se děje

Další zprávy