KLDR hrozí kvůli OSN jaderným testem. Už ho připravuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 11. 2014 10:35
Režim Kim Čong-una tím reaguje na středeční usnesení výboru OSN pro lidská práva. Ten ve středu doporučil Radě bezpečnosti, aby obvinila KLDR ze zločinů proti lidskosti.
Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea vyhrožuje dalším jaderným testem.

Reaguje tím na středeční usnesení výboru OSN pro lidská práva, který doporučil Radě bezpečnosti, aby obvinila diktátorský režim Kim Čong-una ze zločinů proti lidskosti.

Podle schváleného dokumentu by měla být KLDR, přesněji Kim Čong-un a další špičky jeho režimu, pohnána k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.  

Konkrétně se obvinění vztahuje na zřizování koncentračních táborů, systematické mučení vězňů a na vraždy srovnatelné s krutostmi nacistů.

Severokorejské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zareagovalo osočením Spojených států z toho, že rezoluci výboru OSN zosnovaly na základě "vykonstruovaných pomluv" Severokorejců, kteří prchli do Jižní Koreje.

"Schválení rezoluce je závažnou politickou provokací USA a po takové agresi nám nezbývá nic jiného než znovu přikročit k dalšímu jadernému testu," zaznělo z Pchjongjangu.

Rezoluce neprojde kvůli Číně a Rusku

KLDR už v letech 2006, 2009 a 2013 jaderné testy provedla a čerstvé satelitní snímky v prostoru jejího jaderného komplexu potvrdily čilou aktivitu.

Ač se pro rezoluci vyslovilo 111 členských států, její schválení v Radě bezpečnosti pravděpodobně zablokují Rusové spolu s Číňany - obě země totiž patří spíše ke spojencům KLDR a disponují právem veta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy