KLDR hrozí civilním aerolinkám, Soul mění jejich trasy

Roman Gazdík
6. 3. 2009 8:29
Pchjongjang oznámil, že není schopen garantovat bezpečnost letů civilních společností
Foto: Makaristos

Soul - Dvě největší jihokorejské aerolinky oznámily, že změní trasy svých letů kvůli úternímu oznámení Severní Koreje, že nemůže zajistit jejich bezpečnost.

Vztahy mezi oběma Korejemi se nyní nacházejí na nejhorší úrovni za dlouhou dobu a Pchjongjangu se nelíbí každoroční cvičení mezi jihokorejskými a americkými silami, které začne v pondělí a potrvá podle BBC 12 dní.

Podle prohlášení KLDR je cvičení schopné vyprovokovat válku. Komunistická země nedávno zrušila veškeré dohody uzavřené s jihem včetně ujednání o vymezení hranic. Experti očekávají, že může dojít k pohraničním srážkám.

Denně proletí severokorejským vzdušným prostorem okolo třiceti mezinárodních letů mířících do Jižní Koreje, ta si na svého severního souseda okamžitě stěžovala.

„Ohrožovat běžné operace civilních aerolinií řídících se mezinárodními leteckými předpisy není jen proti mezinárodním pravidlům, ale také činem proti lidskosti," prohlásil jihokorejský ministr pro znovusjednocení Kim Ho-njeon.

Soul vyzval Pchjongjang, aby své hrozby okamžitě stáhl. Aerolinky, které změnily své trasy, jsou Asiana Airlines a Korean Air.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy