KLDR drze vzdoruje, řekla americká diplomatka. Rada bezpečnosti OSN ostře odsoudila jaderný test

ČTK ČTK
10. 9. 2016 7:09
Americká velvyslankyně v OSN Samantha Powerová řekla, že rada bezpečnosti musí uložit nové sankce vůči KLDR a důrazně prosazovat plnění čtyř předchozích sankčních rezolucí, aby Severní Koreji ukázala, že Pchjongjang musí čelit důsledkům svých "nezákonných a nebezpečných akcí". Spolu s USA chtějí sankce prosazovat i Francie a Británie, které jsou stálými členy rady s právem veta. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však prohlásil, že situace ukazuje, že by diplomaté měli prokázat více tvůrčích schopností, když odpovídají sankcemi a pak opět sankcemi.
KLDR jaderné testy
KLDR jaderné testy | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN v pátek ostře odsoudila nejnovější severokorejskou jadernou zkoušku KLDR. Zároveň slíbila přípravu zavazující rezoluce k této události.

Spojené státy, Francie a Británie, které jsou stálými členy rady s právem veta, daly najevo, že budou prosazovat nové sankce proti severokorejskému režimu. Nová rezoluce se má opírat o článek 41 Charty OSN, podle kterého je rezoluce závazná, ale vylučuje vojenskou akci.

RB OSN před pouhými třemi dny odsoudila poslední test balistické rakety v KLDR. Nyní slíbila přijmout další významná opatření.

Čína, která má právo veta, se k možnosti dalších sankcí nevyjádřila, ale také odsoudila zkoušku. "Jsme proti testování a věříme, že je naléhavější než kdy jindy spolupracovat na dosažení toho, aby byly odstraněny jaderné zbraně z Korejského poloostrova," sdělil čínský velvyslanec při OSN. "Všechny strany by se měly zdržet vzájemných provokací a jakýchkoli činností, která by mohly zhoršit situaci," dodal.

Peking již dlouhodobě kritizuje dohodu USA s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu KLDR vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento záměr kritizoval a pohrozil odvetou.

Americká velvyslankyně v OSN Samantha Powerová řekla, že rada musí uložit nové sankce a důrazně prosazovat plnění čtyř předchozích sankčních rezolucí, aby Severní Koreji ukázala, že Pchjongjang musí čelit důsledkům svých "nezákonných a nebezpečných akcí".

Podle Powerové KLDR radě "drze vzdoruje". Tamější režim se snaží zdokonalit svoje jaderné zbraně a nosné rakety, aby mohla vydírat státy ve svém regionu a ve světě hrozbou jaderných úderů, dodala.

Francouzský velvyslanec v OSN François Delattre řekl, že "Severní Korea bude muset nést následky svého činu a provokace". "Nové sankce jsou nevyhnutelné," upozornil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v noci na sobotu v Ženevě dojednal se s vým americkým protějškem Johnem Kerrym dohodu o novém příměří v Sýrii, se k postoji RB OSN vyjádřil do jisté míry kriticky. Prohlásil, že situace ukazuje, že by diplomaté měli prokázat více tvůrčích schopností, když odpovídají sankcemi a pak opět sankcemi.

Je sice nepravděpodobné, že by severokorejský režim na někoho podnikl jaderný útok, nikdy to však nelze vyloučit, říká Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy