KLDR dodržela slovo, rozdělené rodiny se znovu shledaly

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
20. 2. 2014 12:15
Sourozence, rodiče a děti od sebe v letech 1950 až 1953 oddělila korejská válka.
Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Do severokorejského letoviska na hoře Kumgang dorazily ve čtvrtek autobusy s více než stovkou Jihokorejců.

Ti dostali šanci setkat se s příbuznými, kteří žijí na druhé straně jedné z nejpřísněji střežených hranic světa - v KLDR.

Projekt setkávání rodin, které před více než 60 lety rozdělila válka, pokračuje po čtyřleté pauze. První shledání se odehrálo v 15:00 místního času (7:00 SEČ), následovat by měla společná večeře.

Úvodní kolo setkávání ztracených sourozenců, dětí a rodičů potrvá v Diamantových horách do soboty, napsala jihokorejská agentura Jonhap. Pak účastníky vystřídá druhá skupina o 450 lidech z obou zemí. Vše pak skončí příští úterý.


 

Sanitky a kolečková křesla

Pospojovat násilně zpřetrhaná rodinná pouta ve čtvrtek díky vítězství v loterii přijelo 82 postarších Jihokorejců.

Přes deset z nich je upoutáno na kolečkové křeslo a dvě ženy dokonce musely kvůli zdravotnímu stavu přijet sanitkami, popsala agentura AFP.

Foto: Reuters

Doprovází je 58 rodinných příslušníků. Z druhé strany demilitarizovaného pásma mělo dorazit okolo 180 Severokorejců. Podle Jonhapu jsou mezi nimi i dva rybáři, které komunistický režim před několika desítkami let unesl.

Setkání bývají velice emotivní. Téměř polovině ze 72 000 jihokorejských čekatelů na setkání je totiž přes 80 let. Pokud mají to štěstí, že jsou vybráni, je jim více než jasné, že další možnost spatřit své ztracené příbuzné už před smrtí zřejmě nedostanou.

Rodinám bylo doporučeno, aby se vyhnuly hovorům o politice.

Obrázek vrytý do paměti

Mezi vybranými šťastlivci je téměř osmdesátiletý Jihokorejec I Tu-jong. "Pro lidi je těžké pochopit, jaké to je, být odděleni tak dlouho," cituje ho server BBC.

"Ale je to opravdový zázrak. Jsem nadšený. Všechno, co mi v životě chybělo, byl můj bratr a teď ho mohu znovu uvidět. Ničeho bych nelitoval, ani kdybych zítra zemřel."

Foto: Reuters

Sourozenci dovezl teplé oblečení a čokoládové sušenky. Zaslechl, že je mají lidé v KLDR rádi.

Devadesátiletý Son Ki-ho se zase těší na dceru, kterou musel opustit, když jí byly pouhé dva roky. "Obrázek mé dcery, jak mi mává, když jsme se rozcházeli, je v mých očích stále živý," řekl reportérům před cestou do Kumgangu.

Válečný stav trvá

Dlouho přitom nebylo ani jisté, zda k setkání skutečně dojde.

Komunistický režim totiž hrozil, že setkání zruší kvůli plánovanému společnému vojenskému cvičení USA a Jižní Koreje, které by mělo začít příští týden. Program byl přerušen v roce 2010 kvůli ostřelování jihokorejského ostrova komunistickým sousedem.

Foto: Reuters

První schůzky rozdělených rodin se konaly už v roce 1985, pak ale byly na 15 let přerušeny a organizovat se začaly opět až po historickém mezikorejském summitu v roce 2000. Od té doby se jich zúčastnilo kolem 22 000 lidí. Údaje z KLDR nejsou k dispozici, píše ČTK.

Obě země jsou od války v letech 1950 až 1953 technicky stále ve válečném stavu, válku totiž neukončila dohoda, ale pouhé příměří. Rozdělené rodiny nemají prakticky žádnou možnost spolu přes hranici v běžném životě komunikovat.

 

Právě se děje

Další zprávy