Demonstrace síly před olympiádou. Pchjongjang se chystá na manévry, ukazují satelitní snímky

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 1. 2018 9:34
Jižní Korea a USA se rozhodly odložit po dobu konání zimních olympijských her v Pchjongčchangu jakékoli armádní manévry. Totalitní KLDR ale organizuje velkou vojenskou přehlídku.
Vojenské přehlídky v KLDR jsou plné pompy. Nejinak tomu má být i den před zahájením olympiády.
Vojenské přehlídky v KLDR jsou plné pompy. Nejinak tomu má být i den před zahájením olympiády. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in se snaží využít blížících se olympijských her v Pchjongčchangu k tomu, aby zmírnil napětí na Korejském poloostrově. Soul se s totalitní Severní Koreou dohodl na společném hokejovém týmu žen i na tom, že obě země budou na ZOH vystupovat symbolicky pod jednou vlajkou. Navzdory obří rivalitě a hrozbám ze strany diktátora Kim Čong-una.

Kim Čong-un se severokorejskými vojáky.
Kim Čong-un se severokorejskými vojáky. | Foto: Reuters

Jižní Korea navíc oznámila, že posune datum konání plánovaných vojenských manévrů s USA na dobu po skončení her. Totalitní Severní Korea nic takového neplánuje. Naopak. 

Den před zahájením zimních olympijských her, 8. února, uspořádá na armádním cvičišti Mirim u Pchjongjangu velkolepou vojenskou přehlídku věnovanou 70. výročí založení své armády. Zúčastní se jí tisíce severokorejských vojáků a můžou se na ní objevit i armádní tahače s balistickými raketami, jejichž zkoušky se loni staly terčem ostré kritiky USA a jejich spojenců.

Webová stránka North Korean News uveřejnila ve čtvrtek několik satelitních snímků. Z nich je podle ní patrné, že část severokorejského hlavního města se na vojenskou přehlídku intenzivně chystá. Podle americké televizní stanice CNN už taky dostala na přehlídku pozvánku řada vojenských přidělenců v Pchjongjangu i s manželkami.

Demonstrace síly

Severokorejský vůdce Kim Čong-un tak pokračuje ve stejné demonstraci síly, jakou předváděl v průběhu loňského roku. Povolil několik jaderných testů i zkoušek balistických střel a veřejně se chlubil, že USA i jejich spojenci už jsou v hledáčku zbraní KLDR.

Jihokorejské hokejistky nejsou myšlenkou společného týmu s KLDR nijak nadšeny.
Jihokorejské hokejistky nejsou myšlenkou společného týmu s KLDR nijak nadšeny. | Foto: Reuters

Těsně před zahájením zimních olympijských her  přitom výrazně zmírnil svoji rétoriku. Do Jižní Koreje vyslal po dlouhých dvou letech tým vyjednávačů a povolil příjezd sportovní delegace KLDR na ZOH. "Sever a Jih musí vzájemně spolupracovat, aby zmírnily napětí a společně přispěly k míru a stabilitě, neboť kulturní dědictví jejich lidu je totožné," prohlásil dokonce ve svém novoročním projevu.   

Obří vojenská přehlídka těsně před začátkem ZOH ale politiku oteplování vztahů výrazně nabourává. O Kimově snaze znovu demonstrovat sílu svědčí i dva drobné detaily - výročí založení armády se v KLDR častěji slaví až 25. dubna, přestože se symbolicky připomíná i počátkem února. Má to i praktický důvod - pořádat vojenskou přehlídku v zimě je složitější. 

Opatrně s tím oteplováním vztahů 

Vstřícné kroky vůči totalitnímu režimu v KLDR kritizuje i řada politiků v Jižní Koreji. "Měníme pchjongčchangskou olympiádu v pchojngjangskou," nechal se slyšet předseda opoziční Konzervativní strany Hong Džun-pjo s narážkou na severokorejské hlavní město. "Soul teď tancuje pod taktovkou Kim Čong-una," dodal.

Velké nadšení nebudí na jihu poloostrova ani ohlášený symbolický krok - totiž spojení ženských hokejistek ze Severní a Jižní Koreje do jednoho olympijského týmu. "Přidat někoho krátce před hrami je nebezpečné pro vnitřní soudržnost týmu," ozvala se kanadská koučka jihokorejského týmu Sarah Murrayová.

Jihokorejcům se nelíbí ani skutečnost, že jejich olympijští sjezdaři mají symbolicky trénovat v severokorejském lyžařském resortu Masikrjong, který je jedním z hýčkaných projektů diktátora Kim Čong-una.

VIDEO: Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že zvažuje vyslání výpravy na únorovou olympiádu v Jižní Koreji. Vyzval k jednání.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že zvažuje vyslání výpravy na únorovou olympiádu v Jižní Koreji. Vyzval k jednání. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy