KLDR požadovala v roce 1999 miliardu dolarů za zrušení kontraktu s Íránem, tvrdí deník

ČTK ČTK
9. 7. 2018 20:52
Nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém - Severní Korea v roce 1999 nabídla Izraeli, že zruší naplánovaný prodej raketové technologie Íránu a dalším zemím, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, pokud Izrael zaplatí KLDR miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč).

Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.

WSJ informaci získal od někdejšího severokorejského diplomata, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje a u rozhovoru byl jako tlumočník. Izrael podle něj o několik dní později nabídl Severní Koreji potraviny, ale z rozhovorů nic dalšího nevzešlo.

KLDR podle izraelské tajné služby poskytla Sýrii technologii výroby jaderného reaktoru v syrském Dajr az-Zauru. Izraelská armáda jej zničila v roce 2007.

Podle WSJ nabídka Izraeli ukazuje, jak se KLDR snažila získat peníze na svůj jaderný a raketový program prostřednictvím hrozeb o prodeji zbraní. List upozornil, že se s tímto postojem mohl setkat rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když minulý týden jednal v KLDR. Severní Korea po jeho dvoudenním pobytu obvinila Spojené státy, že vznášejí jednostranné požadavky a používají metody hodné gangsterů.

Ústupky za ekonomickou pomoc

Americký list rovněž napsal, že KLDR vždy nabízela ústupky výměnou za ekonomickou pomoc. Americký prezident Donald Trump se v červnu sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pak řekl, že Severní Korea zruší svůj jaderný program a že přestala být hrozbou. WSJ však píše, že ze satelitních snímků je patrné, že byť KLDR pokračuje v dialogu s USA, dál rozvíjí svůj zbrojní program.

Izraelským velvyslancem ve Švédsku byl v roce 1999 Gideon ben Ami. V televizním rozhovoru přiznal, že se zástupci KLDR se sešel ve Švédsku třikrát. O požadované miliardě dolarů se ale nezmínil. Nabídku učinil Son Mu-sin, který nyní pracuje na severokorejském ministerstvu zahraničí, ale kterého nebylo možné zastihnout. Izraelská vláda odmítla informaci WSJ komentovat.

Severokorejský režim prodával konvenční a balistické zbraně Íránu od začátku 80. let, sdělil profesor politických věd na Angelské státní univerzitě Bruce Bechtol. Podle něj Pchjongjang prodejem zbraní na Blízký východ a do Afriky financuje svůj balistický a jaderný program.

Nam Song-wuk, který v minulosti pracoval v jihokorejské rozvědce, řekl, že se nedá vyloučit možnost, že KLDR své jaderné zbraně bude chtít prodat, a že to bude záviset na poptávce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy