KLDR požadovala v roce 1999 miliardu dolarů za zrušení kontraktu s Íránem, tvrdí deník

ČTK ČTK
9. 7. 2018 20:52
Nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém - Severní Korea v roce 1999 nabídla Izraeli, že zruší naplánovaný prodej raketové technologie Íránu a dalším zemím, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, pokud Izrael zaplatí KLDR miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč).

Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž nabídku učinil bývalý severokorejský velvyslanec ve Švédsku svému izraelského kolegovi. Izrael nabídku odmítl.

WSJ informaci získal od někdejšího severokorejského diplomata, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje a u rozhovoru byl jako tlumočník. Izrael podle něj o několik dní později nabídl Severní Koreji potraviny, ale z rozhovorů nic dalšího nevzešlo.

KLDR podle izraelské tajné služby poskytla Sýrii technologii výroby jaderného reaktoru v syrském Dajr az-Zauru. Izraelská armáda jej zničila v roce 2007.

Podle WSJ nabídka Izraeli ukazuje, jak se KLDR snažila získat peníze na svůj jaderný a raketový program prostřednictvím hrozeb o prodeji zbraní. List upozornil, že se s tímto postojem mohl setkat rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když minulý týden jednal v KLDR. Severní Korea po jeho dvoudenním pobytu obvinila Spojené státy, že vznášejí jednostranné požadavky a používají metody hodné gangsterů.

Ústupky za ekonomickou pomoc

Americký list rovněž napsal, že KLDR vždy nabízela ústupky výměnou za ekonomickou pomoc. Americký prezident Donald Trump se v červnu sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a pak řekl, že Severní Korea zruší svůj jaderný program a že přestala být hrozbou. WSJ však píše, že ze satelitních snímků je patrné, že byť KLDR pokračuje v dialogu s USA, dál rozvíjí svůj zbrojní program.

Izraelským velvyslancem ve Švédsku byl v roce 1999 Gideon ben Ami. V televizním rozhovoru přiznal, že se zástupci KLDR se sešel ve Švédsku třikrát. O požadované miliardě dolarů se ale nezmínil. Nabídku učinil Son Mu-sin, který nyní pracuje na severokorejském ministerstvu zahraničí, ale kterého nebylo možné zastihnout. Izraelská vláda odmítla informaci WSJ komentovat.

Severokorejský režim prodával konvenční a balistické zbraně Íránu od začátku 80. let, sdělil profesor politických věd na Angelské státní univerzitě Bruce Bechtol. Podle něj Pchjongjang prodejem zbraní na Blízký východ a do Afriky financuje svůj balistický a jaderný program.

Nam Song-wuk, který v minulosti pracoval v jihokorejské rozvědce, řekl, že se nedá vyloučit možnost, že KLDR své jaderné zbraně bude chtít prodat, a že to bude záviset na poptávce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy