KLDR blokuje Kesong, společný podnik severu a jihu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 4. 2013 9:20
Úřady nevydaly povolení ke vstupu stovkám jihokorejských zaměstnanců
Kesong.
Kesong. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Washington - Severní Korea udělala další krok, který ještě vyostří napjatou situaci na Korejském poloostrově. Tentokrát přešla od slov k činům.

Severokorejské úřady ve středu nevydaly povolení ke vstupu stovkám jihokorejských zaměstnanců společného průmyslového podniku Kesong, který se nachází na území KLDR. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Jihokorejci, kteří v zóně jsou, se podle Pchjongjangu budou smět vrátit domů. Pokusil se tak zmírnit obavy, že by jihokorejští zaměstnanci v Kesongu mohli být drženi jako rukojmí.

Spojené státy poslaly ke Korejskému poloostrovu další torpédoborec.
Spojené státy poslaly ke Korejskému poloostrovu další torpédoborec. | Foto: Reuters

Korejský jih je ale zjevně připraven i na tuto variantu. Ministr obrany Kim Kwan-čin už varoval, že zvažuje všechny dostupné možnosti, jak zajistit bezpečnost občanů Jižní Koreje na území KLDR. A to včetně vojenské akce.

"Připravili jsme nouzový plán, který zahrnuje i možnou vojenskou akci v případě vážné situace," řekl ministr podle agentury AFP.

Komplex Kesong je důležitým zdrojem příjmů pro zbídačený severní stát. Obě země jej založily na začátku tohoto století jako jednu z forem spolupráce.

KLDR, které továrny v Kesongu ročně vydělají dvě miliardy dolarů, už jednou z podniku vykázala jihokorejské manažery a nedávno pohrozila jeho úplným uzavřením.

McCain a Decatur

USA mezitím oznámily, že k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova poslaly druhý torpédoborec. "Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu," prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry po úterní schůzce se svým jihokorejským protějškem.

Jde o další krok americké armády v regionu, kde komunistická Severní Korea v posledních týdnech zintenzivnila vojenské výhrůžky vůči jihu a jeho spojencům.

Zatímco v pondělí zaujala pozici u korejských břehů loď USS John McCain, v úterý se k ní přidal další torpédoborec, USS Decatur používaný k protiraketové obraně.

Obě válečná plavidla jsou vybavena systémem používaným k obraně proti balistickým střelám.

"Budou rozmístěna, aby odpověděla na jakoukoli raketovou hrozbu našim spojencům či našemu území" řekl mluvčí Pentagonu George Little.

Torpédoborce mají operovat v západním Pacifiku nedaleko jihozápadního pobřeží Korejského poloostrova. Neočekává se prý, že se zapojí do jakýchkoli manévrů.

Plošina s radarem

Podle zdroje z amerického ministerstva obrany, který na webu citovala televize CNN, Washington blíž k severokorejskému pobřeží rozhodl kromě válečných lodí přesunout i plošinu s radarem, aby tak mohl sledovat vojenské kroky tamního komunistického režimu včetně případného vystřelení rakety. Pentagon to však oficiálně nepotvrdil.

Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji, která ujistila, že hrozbu bere vážně a že je připravena k rozhodné vojenské reakci. Pchjongjang svůj postup zdůvodnil mimo jiné americkou vojenskou aktivitou: Washington minulý týden v rámci společných manévrů s Jižní Koreou vyslal nad jihokorejské území bombardéry B-2.

V pondělí nad ránem se objevila zpráva, že Američané na cvičení poslali také obávané stíhačky F-22 Raptor.

 

Právě se děje

Další zprávy