Zaměstnanci konzulátu KLDR v Berlíně nakupovali zboží pro jaderný program, tvrdí německá rozvědka

ČTK ČTK
3. 2. 2018 15:18
Zaměstnanci severokorejského velvyslanectví v Berlíně nakupovali podle německé rozvědky zboží pro raketový a částečně i jaderný program totalitní KLDR.
KLDR raketa
KLDR raketa | Foto: Reuters

Berlín - Severní Korea využívala své velvyslanectví v Berlíně k tomu, aby si obstarávala součástky, které potřebuje pro svůj raketový a jaderný program.

Rádiu NDR to řekl Hans-Georg Maassen, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci kontrarozvědky. BfV podle něj tyto aktivity zastavila.

"Bohužel jsme zjistili, že odtamtud vycházely aktivity směřující k pořízení věcí, které měly z našeho pohledu sloužit v raketovém a částečně i jaderném programu," řekl Maassen o velvyslanectví KLDR, které stojí v těsné blízkosti české ambasády v centru Berlína.

Podle Maassena lidé ze severokorejského zastupitelského úřadu nakupovali nejčastěji zboží, které je možné použít pro civilní, ale zároveň i vojenské účely, takzvané technologie dvojího použití (dual use).

"Pokud něco takového zjistíme, zamezíme tomu," vysvětlil Maassen, jak jeho úřad v takových případech postupuje. "Nemůžeme ale zajistit, že se nám to podaří odhalit a zastavit ve všech případech," dodal. Podle šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) lze předpokládat, že součástky potřebné pro raketový program si KLDR obstarává "i na jiných trzích".

Kvůli zkouškám mezikontinentálních balistických raket čelí Pchjongjang mezinárodním sankcím. Naposledy je Rada bezpečnosti OSN zpřísnila loni v prosinci.

VIDEO: Jaderné testy KLDR. 

Severokorejská armáda straší svět jadernými a raketovými testy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy