Zlom ve vztazích i hladomor. Jak se vyvíjelo pragmatické přátelství Ruska a KLDR

Martin Novák Jan Kačer Martin Novák, Jan Kačer
25. 4. 2019 13:52
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setkal ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šlo o jejich vůbec první schůzku. Největším a nejdůležitějším partnerem severokorejského režimu je sice Čína, ale Rusko nadále hraje důležitou roli. Podívejte se v grafice na přehled všeho podstatného mezi Ruskem či bývalým Sovětským svazem a Severní Koreou.

Počátky Severní Koreje

  • Severní Korea vznikla v roce 1948 pod ochranou SSSR. Na každém severokorejském ministerstvu byl sovětský poradce s právem veta jakéhokoliv rozhodnutí.
  • V čele země stáli Korejci, kteří dlouho žili v Sovětském svazu a byli mu loajální. Kim Ir-sen bojoval za druhé světové války v Rudé armádě.
  • V dokumentu sovětské vojenské mise v Pchjongjangu z března 1950 se uvádí: „Ozbrojené síly KLDR jsou organizovány podle systematizačního předpisu a profilu sovětské armády a výcvik je prováděn rovněž podle programu a stanov naší armády.“

Korejská válka

  • 25. června 1950: Začátek korejské války. Severokorejský vůdce Kim Ir-sen zaútočil na Jižní Koreu se souhlasem Josifa Stalina.
  • 27. července 1953: Podpis dohody o příměří. Hranice mezi Jižní a Severní Korejí zůstala na 38. rovnoběžce.

Spolupráce pokračuje

  • Moskva pomohla Severokorejcům s výstavbou jaderného reaktoru v Jongbjonu v 60. letech. Odmítla jim ale předat dokumenty s technologií potřebnou k sestrojení atomové bomby.
  • V 80. letech Sověti dodali do KLDR rakety Scud typu země–země a rakety SAM 3 typu země–vzduch. Severokorejský vzdušný prostor hlídaly sovětské letouny MiG-25.

Obchod Severní Koreje se Sovětským svazem

V době existence Sovětského svazu

  • Až do začátku 90. let tvořil obchod se Sovětským svazem téměř dvě třetiny veškerého zahraničního obchodu Severní Koreje.
  • Ještě v 80. letech Moskva dodávala Pchjongjangu ropu a uhlí za mimořádně nízké ceny.
  • Sovětská pomoc umožňovala KLDR vyrovnávat deficit státního rozpočtu.

Po rozpadu Sovětského svazu

  • Rozpad Sovětského svazu v roce 1991 znamenal pro Severní Koreu kolaps.
  • Ekonomika se do poloviny 90. let zmenšila o polovinu, Rusko přestalo dodávat suroviny a materiály za zvýhodněné ceny.
  • Krize vyústila v severokorejský hladomor v 90. letech. Zemřelo přes dva miliony lidí. Země se hospodářsky přeorientovala na Čínu.

2

Rusko je druhým největším obchodním partnerem KLDR, ale s obrovským odstupem za Čínou. Do KLDR vyváží hlavně palivo, Severní Korea do Ruska uhlí.

90 %

V roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin odpustil KLDR 90 procent dluhu vůči Rusku.

32 tisíc

Tolik severokorejských dělníků pracuje v Rusku.

300 tisíc

Tolik tun paliva KLDR ročně nakoupí v Rusku. Poslední oficiální údaj je ale z roku 2017, tedy před zavedením zpřísněných ekonomických sankcí Rady bezpečnosti OSN.


Rusko a jaderné krize kolem Severní Koreje


Moskva se připojila k sankcím Rady bezpečnosti OSN, která žádala po Pchjongjangu zastavení atomových testů a zkoušek raket dlouhého doletu.

Zároveň si Rusko nepřeje, aby režim v KLDR padl a aby se Severní a Jižní Korea sjednotily. Režim Kim Čong-una je pro Rusko, stejně jako pro Čínu, kartou v rukách proti Spojeným státům na Dálném východě.

Na summitu ve Vladivostoku ve čtvrtek 25. dubna řekl Putin, že USA a Rusko se v řešení korejského problému „víceméně shodují.“ Uvedl ale, že Severní Korea má právo v případě likvidace svých nukleárních zbraní dostat bezpečnostní záruky, že na ni nikdo nezaútočí.

 

Právě se děje

Další zprávy