Klausův dvorní šašek, píší Němci o vicekancléři Hájkovi

ČTK ČTK
13. 12. 2012 13:17
Prezident pěl chválu na knihu, kde vicekancléř předpovídá příchod biblické apokalypsy
Petra Hájka si opět povšimli v zahraničí.
Petra Hájka si opět povšimli v zahraničí. | Foto: ČTK

Berlín - Dvorní šašek Václava Klause. Právě pod tímto titulkem vydal německý deník Die Welt svůj přípěvek o vicekancléři Petru Hájkovi a kontroverzních názorech, které prezentuje ve své poslední knize.

"Češi, kteří dosud neměli nápad na vhodný vánoční dárek, si mohou oddechnout. Prezident Václav Klaus jim pomohl a vřele jim doporučil novou knihu svého vicekancléře Petra Hájka," připomíná Die Welt podporu, které se publikaci nazvané Smrt v sametu dostalo od hlavy státu, a z prezidentova vyjádření i cituje.

List zmiňuje některé z kontroverzních pasáží, v nichž Hájek nazývá Klausova předchůdce Václava Havla "služebníkem Satana", jenž se stal "nástrojem sil lži a nenávisti", a odsuzuje Lisabonskou smlouvu Evropské unie jako "ústavu nového vězení národů" a "Satanovo dílo".

Bludný balvan

"Pro žurnalisty se Hájek už dávno proměnil v Klausova 'dvorního šaška'. Funkční období obou končí na začátku příštího roku. Pak bude mít Hájek ještě více času na psaní," poznamenává Die Welt.

Aby Němcům ještě více přiblížil názory někdejšího novináře a později Klausova mluvčího, přidává Die Welt také starší Hájkovy sporné výroky, jimiž mimo jiné zpochybnil existenci teroristy Usámy bin Ládina.

Kontroverzních výroků vicekancléře si ostatně v minulosti povšiml i Český klub skeptiků Sisyfos, jenž mu udělil anticenu Bludný balvan (zkráceně Bl. b.) za rok 2009. Hájek si ji vysloužil za "odhalení darwinistů-marxistů a levičáckých opic, z nichž naštěstí nepochází".

 

Právě se děje

Další zprávy