Klausův dvorní šašek, píší Němci o vicekancléři Hájkovi

ČTK ČTK
13. 12. 2012 13:17
Prezident pěl chválu na knihu, kde vicekancléř předpovídá příchod biblické apokalypsy
Petra Hájka si opět povšimli v zahraničí.
Petra Hájka si opět povšimli v zahraničí. | Foto: ČTK

Berlín - Dvorní šašek Václava Klause. Právě pod tímto titulkem vydal německý deník Die Welt svůj přípěvek o vicekancléři Petru Hájkovi a kontroverzních názorech, které prezentuje ve své poslední knize.

"Češi, kteří dosud neměli nápad na vhodný vánoční dárek, si mohou oddechnout. Prezident Václav Klaus jim pomohl a vřele jim doporučil novou knihu svého vicekancléře Petra Hájka," připomíná Die Welt podporu, které se publikaci nazvané Smrt v sametu dostalo od hlavy státu, a z prezidentova vyjádření i cituje.

List zmiňuje některé z kontroverzních pasáží, v nichž Hájek nazývá Klausova předchůdce Václava Havla "služebníkem Satana", jenž se stal "nástrojem sil lži a nenávisti", a odsuzuje Lisabonskou smlouvu Evropské unie jako "ústavu nového vězení národů" a "Satanovo dílo".

Bludný balvan

"Pro žurnalisty se Hájek už dávno proměnil v Klausova 'dvorního šaška'. Funkční období obou končí na začátku příštího roku. Pak bude mít Hájek ještě více času na psaní," poznamenává Die Welt.

Aby Němcům ještě více přiblížil názory někdejšího novináře a později Klausova mluvčího, přidává Die Welt také starší Hájkovy sporné výroky, jimiž mimo jiné zpochybnil existenci teroristy Usámy bin Ládina.

Kontroverzních výroků vicekancléře si ostatně v minulosti povšiml i Český klub skeptiků Sisyfos, jenž mu udělil anticenu Bludný balvan (zkráceně Bl. b.) za rok 2009. Hájek si ji vysloužil za "odhalení darwinistů-marxistů a levičáckých opic, z nichž naštěstí nepochází".

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy