Klause na Slovensku naštvaly dotazy na ocenění a pero

Zahraničí Zahraničí
26. 2. 2013 13:52
Havel dostal nejvyšší slovenské vyznamenání, vy ne. A dostal jste pero? vyslechl si
Cestou na tiskovou konferenci se ještě oba státníci usmívali.
Cestou na tiskovou konferenci se ještě oba státníci usmívali. | Foto: ČTK

Bratislava - Rozdělení Československa na konci roku 1992 bylo prospěšné pro obě země bývalé federace. Během své poslední zahraniční cesty to v Bratislavě prohlásil končící český prezident Václav Klaus.

"Jsem přesvědčen, že rozdělení (Československa) oběma zemím prospělo. Možná více Slovensku než Česku," řekl po setkání se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem.

"Vztahy by nebyly tak dobré při fungování společného státu, který jsme měli. Nebyly to vždy rovnocenné vztahy. Nyní takové jsou," přitakal mu Gašparovič.

Právě Klaus byl - společně s Vladimírem Mečiarem - po volbách v roce 1992 jedním z architektů dohody, která vedla ke konci společného státu.

Chvála prezidentovi

Oba prezidenti si v úvodních projevech na tiskové konferenci notovali.

Zatímco Klaus kladně hodnotil zejména česko-slovenské vztahy, Gašparovič nešetřil chválou ani na samotného Klause. "Vaše dvaadvacetiletá práce politická, ekonomická, práce premiéra i prezidenta byla prospěšná jak pro Českou republiku, tak pro Slovensko."

Za to si vysloužil pokárání, když mu Klaus řekl, že špatně počítá, neboť on je v politice už 23,5 roku. Český prezident se pak pochválil i sám, když prohlásil, že se Slovenska mnohokrát zastal.

Vyznamenání nedostal...

Vzápětí jim však harmonické okamžiky pokazili novináři, když Klausovi připomněli, že - na rozdíl od Václava Havla - nedostane nejvyšší státní vyznamenání.

"Pro česko-slovenské vztahy jsme udělali více než někdo, kdo o tom téměř každodenně píše posměšné články," reagoval Klaus viditelně podrážděně. "Protože jsme očekávali takové posměšné články, nechtěli jsme vám dát dobrý důvod, abyste začali takové články psát."

"Vnitřně cítíme, že bychom si možná takové ocenění zasloužili, ale nechtěli jsme vám udělat takovou nahrávku na to, abyste tuto věc zesměšňovali," dodal s tím, že nijak nelituje toho, že si v Bratislavě převezme výroční cenu Sdružení slovenských podnikatelů.

"Fakt jsem neuvažoval, že bychom se měli takto neocenit. Ale co se nestalo, může se ještě stát," reagoval neurčitě Gašparovič, který se vzápětí musel vypořádávat s další otázkou na tělo.

... a co pero?

Štáb televize Markíza se ho otázal, zda od něj Klaus během rozlučkové návštěvy dostal "nějaké dary, případně nějaké pero". Narážel tak na dva roky starou příhodu z Chile.

"Nevím, jestli to, co jste povídal, bylo vhodné a důstojné dobrého novináře," odvětil. "Nebudu vám na to vůbec odpovídat. Byl to úder pod pás a vy to víte."

Dotaz zaskočil i Klause. "Pane prezidente, představte si, kdybychom si náhodou ta nejvyšší státní vyznamenání předali. Dovedete si představit, co by tito lidé dělali? Ale my jsme jim tu radost neučinili," prohlásil směrem ke Gašparovičovi.

Chilské pero v rukou vtipálků:

 

Právě se děje

Další zprávy