Klaus možná získá spojence proti EU. Ve Vídni

Dominik Jandl
24. 11. 2008 16:35
Nový kancléř Werner Faymann chtěl k Lisabonské smlouvě referendum
Werner Faymann, nastupující rakouský kancléř, je kritikem Lisabonské smlouvy.
Werner Faymann, nastupující rakouský kancléř, je kritikem Lisabonské smlouvy. | Foto: Reuters

Vídeň - V Rakouskou o víkendu skončila jednání o sestavení vlády velké koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Do čela kabinetu by měl na základě dohody usednout předseda SPÖ Werner Faymann.

Ten přitom zastává značně euroskeptické názory a v minulosti například požadoval vypsat k Lisabonské smlouvě referendum.

Zřejmě právě z tohoto důvodu je součástí 200stránkové koaliční dohody bod, který stanovuje, že pokud jedna ze stran zažádá o všelidové hlasování o přijetí smlouvy, dojde k automatickému vypovězení paktu. Informoval o tom server EurActiv.com.

Krajní pravice referendum chce

Lisabonskou smlouvu přitom již v dubnu letošního roku ratifikoval "starý" rakouský parlament, ve kterém disponovala velká koalice jistější většinou hlasů než v tom novém, kde získala téměř třetinu hlasů dvě populisticko-nacionalistická uskupení.

Jsou jimi Svobodní a Svaz pro budoucnost Rakouska, kteří při ratifikaci volali po vyhlášení referenda.

Lidovci si nějakou chvíli pohrávali s myšlenkou vytvoření vlády právě s těmito stranami, nakonec se však rozhodli pro obnovení velké koalice.

Ačkoli koaliční dohoda zamezuje snahám o vyvolání referenda, právě ty stály u začátku konce minulé vlády velké koalice v červnu letošního roku.

Levicový Jörg Haider?

Faymann je v Rakousku známý jako euroskeptik, byť paradoxně předsedá proevropsky orientovaným sociálním demokratům.

"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských zelených proti zvolení člena FPÖ do čela parlamentu
"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských zelených proti zvolení člena FPÖ do čela parlamentu | Foto: Reuters

Rozložení sil v parlamentu by nyní pravděpodobně vyhlášení referenda umožnilo. Obě pravicové strany získaly ve volbách dohromady 28 procent hlasů, sociální demokraté 29 procent a lidovci 26.

Přitom právě část lidovců během vyjednávání o vládě volala po spojení se Svazem pro budoucnost Rakouska a Svobodnými a vytvoření vlády podobné té z roku 2000, která Rakousko dostala do izolace v rámci Evropské unie.

Kromě značné části konzervativních lidovců by pro referendum mohlo hlasovat i několik sociálních demokratů blízkých Faymannovi.

Ten podle mnohých pomohl zmírnit propad preferencí sociální demokracie právě svým vystupováním za vypsání referenda.

V minulé Gusenbauerově vládě zastával Faymann post ministra dopravy a infrastruktury. Jeho kritici mu vyčítají, že nedostudoval vysokou školu a nikdy neměl jiné zaměstnání než to politické.

 

Právě se děje

Další zprávy