Klaus: Chtít omluvu na výročí Lidic je nepoučitelnost

ČTK ČTK
11. 6. 2011 19:20
K omluvě za "minulá příkoří" Klause vyzval šéf organizace sudetských Němců
Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín/Praha - Žádat omluvu za události týkající se sudetských Němců ve dnech výročí vyhlazení Lidic je "výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti", reagoval český prezident Václav Klaus na výzvu šéfa sudetoněmecké organizace Franze Panyho.

Ten českou hlavu státu na 62. sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval k omluvě za "minulá příkoří" - za poválečné vysídlení sudetských Němců.

Prohlášení Klause, který je pracovně v Berlíně, tlumočil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Hlava českého státu je přesvědčena, že spory ohledně odpovědnosti za druhou světovou válku a za vše, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami.

"Omluva vždy měla smysl jako krásné lidské individuální gesto, které člověk dělá ze svého vlastního rozhodnutí. Spory ohledně zodpovědnosti za druhou světovou válku a za všechno, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami a už vůbec ne nás, kteří žijeme dnes, tedy po 66 letech," míní Klaus.

"Všechny dosavadní omluvné výroky z české strany někteří v Německu slyšet nechtějí. Navíc žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti," dodala podle Ochvata hlava českého státu.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dnešního pietního aktu se v Lidicích zúčastnily stovky lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy