reklama
 
 

Klan Kennedyů přišel o bosse. Zemřel bratr JFK - Ted

26. 8. 2009 21:42
Smrt 77letého politika způsobila rakovina mozku

Washington - Ve věku 77 let zemřel americký senátor Edward Moore Kennedy, známý spíše jako Ted nebo Teddy.

Bratr zavražděného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho podlehl rakovině mozku. Lékaři mu ji diagnostikovali loni v květnu.

Podle agentury Reuters bude v sobotu pohřben na Arlingtonském hřbitově ve Washingtonu. Lidé se s ním budou moci rozloučit v pátek, kdy bude rakev s ostatky vystavena.

Senátor za stát Massachusetts byl velmi vlivnou osobností Demokratické strany a po mnoho let měl velké slovo při určování její politiky.

Při vnitrostranických primárkách před loňskými prezidentskými volbami patřil k největším stoupencům Baracka Obamy.

Ačkoliv v posledních měsících mu nemoc nedovolovala stoprocentně pracovat, snažil se prosadit v Senátu Obamovu zdravotnickou reformu.

Sám chtěl v roce 1980 kandidovat na prezidenta, ale uvnitř strany neuspěl proti tehdejšímu prezidentovi Jamesi Carterovi. Ten ale potom prohrál s republikánem Ronaldem Reaganem.

Senátorem se stal poprvé v roce 1962. Poslední z bratrů Kennedyových tak byl druhým nejdéle sloužícím členem Senátu. Má za sebou osm plných mandátů a celkově byl do senátorského křesla zvolen devětkrát.

V roce 1964 se štěstím vyvázl z letecké havárie, po celý zbytek života ale měl problémy s bolestmi zad a krční páteře.

Doposud byl vůdčí osobností rodiny Kennedyů. V době, kdy se poprvé dostal do vysoké politiky, přišel o své dva starší bratry - prezidenta Johna F. Kennedyho zavraždil atentátník v roce 1963, senátora Roberta Kennedyho pak postihl stejný osud o pět let později.

Čtvrtý z bratří Joe byl válečným pilotem a zahynul v bojích druhé světové války.

autor: Zahraničí | 26. 8. 2009 21:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama