Kladivo cenzury zasáhlo Wikipedii, je na černé listině

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 4. 2013 16:07
Encyklopedii na seznam zakázaných webů umístila ruská organizace Roskomnadzor

Moskva - Tvrdá ruka cenzorů zasáhla po videoserveru YouTube i populární internetovou encyklopedii Wikipedia.

Ruská dozorová organizace Roskomnadzor ji zařadila na černý seznam zakázaných webů. Jak napsala agentura ITAR-TASS, ortel byl vynesen už 26. března, ale na veřejnost se dostal až v pátek.

Přístup ruských uživatelů na Wikipedii zatím zablokován nebyl.

Škodlivé informace

Důvody svého rozhodnutí ruské úřady neoznámily. Rozhlasová stanice Echo Moskvy odhaduje, že cenzorům vadí článek o kouření marihuany, který se v ruskojazyčné verzi Wikipedie objevil. Odstraněn zatím z webu nebyl.

Podle zákona o zákazu škodlivých webů, který v Rusku vstoupil v platnost loni v listopadu, mají správci internetové sítě povinnost zablokovat veškeré webové stránky, které obsahují škodlivé informace.

Za škodlivé cenzoři označují stránky s informacemi o narkotikách, servery obsahující návody k sebevraždám a stránky s dětskou pornografií.

Provozovatel serveru je povinen zablokovat přístup na nevhodné stránky, pokud jejich škodlivý obsah nezmizí do tří dnů po úředním varování.

Takovým procesem už letos prošlo několik populárních ruských webů, které se z velké části cenzurním rozhodnutím podřídily. Přístup na jejich stránky byl pak obnoven.

Kritici Kremlu opakovaně varují, že cenzurní pravomoc se může úřadům snadno vymknout z rukou, protože přesná definice "nevhodného" obsahu neexistuje. Opozice otevřeně vládu kritizuje, že chce internetovou cenzurou omezit legální politickou soutěž.

 

Právě se děje

Další zprávy