Německo čeká "úder kladivem" a přísná vánoční karanténa. Mrzí mě to, říká Merkelová

Helena Truchlá Helena Truchlá
10. 12. 2020 6:44
Všechno nasvědčuje tomu, že Německo čeká tvrdší forma karantény, která potrvá i přes Vánoce a Nový rok. Poté, co kancléřka Angela Merkelová (CDU) na začátku listopadu zemi zavedla do takzvaného lehkého lockdownu, je nyní podle expertů jasné, že pokud obchody zůstanou otevřené a lidé se budou dál setkávat jako dosud, počty nakažených koronavirem prudce porostou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V Německu za poslední dva týdny přibylo více než 300 případů nákazy v přepočtu na sto tisíc obyvatel (pro srovnání: v Česku je to 511). A ve středu si země připsala zatím vůbec nejvíc úmrtí za jediný den. Podle německých expertů proto není možné vyhnout se takzvanému "úderu kladiva". Takto epidemiologové označují období velmi přísných omezení, která zpomalí šíření nákazy, například letošní březen a duben v Česku. Jeho cílem je umožnit následné rozvolnění a přejít do "fáze tance". Na analogii upozornil německý týdeník Spiegel.

Už na konci října a na začátku listopadu kancléřka Angela Merkelová společně se šéfy jednotlivých zemských vlád zavedla v celém Německu mírnější verzi plošné karantény. Zavřely se restaurace, bary, kina nebo zoologické zahrady, děti ale většinou dál chodí do školy a v provozu zůstávají také všechny obchody. Setkávat se smí až pět lidí ze dvou domácností. 

Teď to ale vypadá, že Německo se svátkům navzdory vydá opačným směrem. Bavorsko o víkendu rozhodlo o vyhlášení stavu katastrofy, během kterého smí lidé opouštět domovy jen v přesně vymezených případech - podobně jako tomu bylo několik týdnů na jaře v Česku. V obzvláště zasažených regionech pak platí zákaz nočního vycházení. Zpřísnění tento týden nakonec po vlně kritiky zavedlo Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem. Uzavírají se i další spolkové země. 

Když bavorský premiér Markus Söder (CSU) v sobotu nová pravidla oznamoval, vyslovil se i pro to, aby se on a další zemští premiéři ještě před Vánoci sešli s kancléřkou a projednali možné zpřísnění na období svátků. Postupně se k němu přidává víc a víc šéfů zemských vlád. 

Uzavření obchodů?

O čem by mohli vrcholní politici rozhodnout, naznačilo úterní expertní doporučení vědců z Národní akademie věd Leopoldina. Právě od nich si kancléřka nechává od začátku pandemie pravidelně radit. Tento týden vědci vydali stanovisko, ve kterém vládě doporučují od 14. prosince zrušit povinnou školní docházku a vyzvat zaměstnance k práci z domova. V druhé etapě, od Štědrého dne, 24. prosince, by se měly zavřít všechny obchody kromě potravin a lékáren.

"Za posledních sedm dní zemřelo v Německu více lidí s koronavirem než za celý rok 2019 při dopravních nehodách," apeluje několik desítek vědců. Mezi nimi je i přední německý virolog Christian Drosten, experti na komunikaci, lékaři, psychologové, odborníci na vzdělávání nebo matematici. 

Vědci přitom poukazují na to, že oproti jaru lidé v Německu na podzim vzájemné kontakty omezili asi o třetinu méně, a proto se šíření nákazy nedaří zadržet. Ve středu přibylo v Německu skoro 21 tisíc nakažených, 590 lidí zemřelo. Zastavení velké části společenského života i ekonomiky by mělo trvat alespoň do 10. ledna, stejně jako vánoční prázdniny. 

"Ze srdce mě to mrzí"

Kriticky důležitý je podle skupiny odborníků zásah právě teď ve vánočním období, které jindy bývá příležitostí pro společenské akce, setkávání a návštěvy. "Když nezpřísníme, riskujeme, že stávající lehký lockdown bude muset trvat dlouhé měsíce," varují. 

Zkušenosti z dalších zemí totiž ukazují, že kratší období velmi přísných omezení jsou sice škodlivá pro ekonomiku, zároveň ale umožňují opětovné rozvolnění. Epidemiologickou terminologií "fázi tance". 

Kancléřka Merkelová návrh odborníků podpořila. Zároveň chce stejně jako oni nechat přes vánoční svátky uzavřené hotely, aby lidé nemohli tolik cestovat a vídat se. "Opravdu ze srdce mě to mrzí," okomentovala svůj postoj kancléřka ve středu na plénu německého parlamentu. Podle ní už je v rámci pandemie vidět "světlo na konci tunelu" v podobě očkování, ještě předtím je ale potřeba společně zabrat a opatření respektovat a dodržovat. "Cena 590 mrtvých za jediný den není přijatelná," dodala. 

Video: Vakcína německé firmy BioNTech má skoro stoprocentní účinnost, říkají vývojáři

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů (96 713 korun) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko za vojenskou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentury Reuters.

Hlavním dodavatelem plynu do Evropy je právě Rusko. Dodávky z Ruska jsou letos ale slabší, protože po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, které jsou součástí plynovodu Nord Stream 1, a další plynovod Nord Stream 2 nebyl kvůli invazi ani spuštěn. Ceny plynu proto v reakci raketově vzrostly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy