Kiska poslal hlasování o "tradiční rodině" k ústavnímu soudu

ČTK ČTK
3. 9. 2014 14:05
Podle kritiků by referendum mohlo ohrozit základní lidská práva.
Ohrozí referendum práva gayů a lesbiček? Ilustrační foto.
Ohrozí referendum práva gayů a lesbiček? Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska prozatím nevyhlásí kontroverzní referendum o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví.

Oznámil, že navrhované otázky nechá prozkoumat ústavní soud. Někteří politici a ústavní právníci už dříve tvrdili, že plebiscit by mohl být v rozporu s ústavou.

Petici za vypsání referenda s více než čtyřmi sty tisíci podpisy křesťanští aktivisté odevzdali prezidentské kanceláři minulý týden.

Návrh počítá se čtyřmi otázkami - kromě zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví by se Slováci v referendu měli vyjádřit k tomu, zda se manželstvím bude moci nazývat jen svazek muže a ženy a zda jen manželství bude na rozdíl od jiného soužití dvou osob přiznána zvláštní ochrana.

Rovněž by rozhodovali o tom, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

O základních právech hlasovat nelze, namítají odpůrci

Ústavní soud má šedesát dnů na to, aby posoudil soulad otázek navrhovaného lidového hlasování s ústavou. Kritici petiční akce tvrdí, že plebiscit by zasáhl do základních práv a svobod, o kterých v referendu rozhodovat nelze.

"Pokud by neexistovaly oprávněné pochybnosti o tom, že otázky se týkají základních práv a svobod, referendum vyhlásím," řekl Kiska.

Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu země do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.

Naposledy bylo z důvodu nízké účasti neplatné v roce 2010 referendum o snížení počtu poslanců, zrušení koncesionářských poplatků a o dalších otázkách.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí dosud nezavedlo možnost registrovaných partnerství osob stejného pohlaví. Letos v červnu parlament naopak díky hlasům vládních sociálních demokratů a části opozičních poslanců doplnil do ústavy ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy