Kiska poslal hlasování o "tradiční rodině" k ústavnímu soudu

ČTK ČTK
3. 9. 2014 14:05
Podle kritiků by referendum mohlo ohrozit základní lidská práva.
Ohrozí referendum práva gayů a lesbiček? Ilustrační foto.
Ohrozí referendum práva gayů a lesbiček? Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska prozatím nevyhlásí kontroverzní referendum o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví.

Oznámil, že navrhované otázky nechá prozkoumat ústavní soud. Někteří politici a ústavní právníci už dříve tvrdili, že plebiscit by mohl být v rozporu s ústavou.

Petici za vypsání referenda s více než čtyřmi sty tisíci podpisy křesťanští aktivisté odevzdali prezidentské kanceláři minulý týden.

Návrh počítá se čtyřmi otázkami - kromě zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví by se Slováci v referendu měli vyjádřit k tomu, zda se manželstvím bude moci nazývat jen svazek muže a ženy a zda jen manželství bude na rozdíl od jiného soužití dvou osob přiznána zvláštní ochrana.

Rovněž by rozhodovali o tom, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

O základních právech hlasovat nelze, namítají odpůrci

Ústavní soud má šedesát dnů na to, aby posoudil soulad otázek navrhovaného lidového hlasování s ústavou. Kritici petiční akce tvrdí, že plebiscit by zasáhl do základních práv a svobod, o kterých v referendu rozhodovat nelze.

"Pokud by neexistovaly oprávněné pochybnosti o tom, že otázky se týkají základních práv a svobod, referendum vyhlásím," řekl Kiska.

Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu země do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.

Naposledy bylo z důvodu nízké účasti neplatné v roce 2010 referendum o snížení počtu poslanců, zrušení koncesionářských poplatků a o dalších otázkách.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí dosud nezavedlo možnost registrovaných partnerství osob stejného pohlaví. Letos v červnu parlament naopak díky hlasům vládních sociálních demokratů a části opozičních poslanců doplnil do ústavy ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy