Třicet let od svíčkové manifestace v Bratislavě. Kiska s Gauckem vzdali hold jejím účastníkům

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2018 20:50
Prezident Andrej Kiska v neděli odmítl pozvání na slavnostní koncert, připomínající třicáté výročí svíčkové revoluce. Protestoval tak proti přítomnosti neofašistické strany Mariana Kotleby.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Bratislavská manifestace tisíců lidí proti komunistické totalitě byla před 30 lety jedním z nejúžasnějších okamžiků historie Slovenska. Během nedělní připomínky výročí takzvané svíčkové manifestace to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který vzdal hold jejím účastníkům spolu s bývalým prezidentem Německa Joachimem Gauckem. Vzpomínkového setkání se zúčastnili i zástupci slovenské vlády či církve, informoval zpravodajský web Teraz.sk.

Svíčková demonstrace, 25. března 1988.
Svíčková demonstrace, 25. března 1988. | Foto: Ústav pamäti národa

Kiska spolu s Gauckem položili věnce u památníku poklidné manifestace, jejíž účastníky násilím rozehnala komunistická policie. "Věděli, že za to mohou být postihováni, oni i jejich rodiny. Určitě měli strach, ale ukázali to, na co můžeme být vždy v naší historii hrdí, že se naši lidé umí postavit a ukázat nesouhlas s danou dobou," řekl Kiska s odkazem na nedávné demonstrace vedoucí ke změně dosavadní vlády Roberta Fica.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Před třiceti lety 25. 3. 1988 manifestovali v Bratislavě lidi se svíčkami proti komunistické totalitě. Podívejte se na záběry ze zásahu proti nim. | Video: svieckovamanifestacia.sk

Joachim Gauck podotkl, že manifestace tehdy dodala odvahu i Němcům z východní části tehdy rozdělené země, kteří rovněž žili v totalitní komunistické společnosti.

Nedělní oslavy vyvrcholily koncertem v bratislavské Redutě, jehož se však Kiska na protest proti pozvání neofašistické strany Mariána Kotleby nezúčastnil.

"Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události," uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Prezident opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Politik LSNS Milan Uhrík na prezidentovo rozhodnutí reagoval, že Kiska ostatní poučuje o porozumnění, ale sám netoleruje legitimně zvolené poslance. Konference biskupů Slovenska, jež oslavy organizovala, uvedla, že není politickou organizací a pozvala zástupce všech parlamentních stran.

Video: Fedor Gál o současné krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 18 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy