Třicet let od svíčkové manifestace v Bratislavě. Kiska s Gauckem vzdali hold jejím účastníkům

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2018 20:50
Prezident Andrej Kiska v neděli odmítl pozvání na slavnostní koncert, připomínající třicáté výročí svíčkové revoluce. Protestoval tak proti přítomnosti neofašistické strany Mariana Kotleby.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Bratislavská manifestace tisíců lidí proti komunistické totalitě byla před 30 lety jedním z nejúžasnějších okamžiků historie Slovenska. Během nedělní připomínky výročí takzvané svíčkové manifestace to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který vzdal hold jejím účastníkům spolu s bývalým prezidentem Německa Joachimem Gauckem. Vzpomínkového setkání se zúčastnili i zástupci slovenské vlády či církve, informoval zpravodajský web Teraz.sk.

Svíčková demonstrace, 25. března 1988.
Svíčková demonstrace, 25. března 1988. | Foto: Ústav pamäti národa

Kiska spolu s Gauckem položili věnce u památníku poklidné manifestace, jejíž účastníky násilím rozehnala komunistická policie. "Věděli, že za to mohou být postihováni, oni i jejich rodiny. Určitě měli strach, ale ukázali to, na co můžeme být vždy v naší historii hrdí, že se naši lidé umí postavit a ukázat nesouhlas s danou dobou," řekl Kiska s odkazem na nedávné demonstrace vedoucí ke změně dosavadní vlády Roberta Fica.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Před třiceti lety 25. 3. 1988 manifestovali v Bratislavě lidi se svíčkami proti komunistické totalitě. Podívejte se na záběry ze zásahu proti nim. | Video: svieckovamanifestacia.sk

Joachim Gauck podotkl, že manifestace tehdy dodala odvahu i Němcům z východní části tehdy rozdělené země, kteří rovněž žili v totalitní komunistické společnosti.

Nedělní oslavy vyvrcholily koncertem v bratislavské Redutě, jehož se však Kiska na protest proti pozvání neofašistické strany Mariána Kotleby nezúčastnil.

"Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události," uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Prezident opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Politik LSNS Milan Uhrík na prezidentovo rozhodnutí reagoval, že Kiska ostatní poučuje o porozumnění, ale sám netoleruje legitimně zvolené poslance. Konference biskupů Slovenska, jež oslavy organizovala, uvedla, že není politickou organizací a pozvala zástupce všech parlamentních stran.

Video: Fedor Gál o současné krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy