Třicet let od svíčkové manifestace v Bratislavě. Kiska s Gauckem vzdali hold jejím účastníkům

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2018 20:50
Prezident Andrej Kiska v neděli odmítl pozvání na slavnostní koncert, připomínající třicáté výročí svíčkové revoluce. Protestoval tak proti přítomnosti neofašistické strany Mariana Kotleby.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Bratislavská manifestace tisíců lidí proti komunistické totalitě byla před 30 lety jedním z nejúžasnějších okamžiků historie Slovenska. Během nedělní připomínky výročí takzvané svíčkové manifestace to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který vzdal hold jejím účastníkům spolu s bývalým prezidentem Německa Joachimem Gauckem. Vzpomínkového setkání se zúčastnili i zástupci slovenské vlády či církve, informoval zpravodajský web Teraz.sk.

Svíčková demonstrace, 25. března 1988.
Svíčková demonstrace, 25. března 1988. | Foto: Ústav pamäti národa

Kiska spolu s Gauckem položili věnce u památníku poklidné manifestace, jejíž účastníky násilím rozehnala komunistická policie. "Věděli, že za to mohou být postihováni, oni i jejich rodiny. Určitě měli strach, ale ukázali to, na co můžeme být vždy v naší historii hrdí, že se naši lidé umí postavit a ukázat nesouhlas s danou dobou," řekl Kiska s odkazem na nedávné demonstrace vedoucí ke změně dosavadní vlády Roberta Fica.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Před třiceti lety 25. 3. 1988 manifestovali v Bratislavě lidi se svíčkami proti komunistické totalitě. Podívejte se na záběry ze zásahu proti nim. | Video: svieckovamanifestacia.sk

Joachim Gauck podotkl, že manifestace tehdy dodala odvahu i Němcům z východní části tehdy rozdělené země, kteří rovněž žili v totalitní komunistické společnosti.

Nedělní oslavy vyvrcholily koncertem v bratislavské Redutě, jehož se však Kiska na protest proti pozvání neofašistické strany Mariána Kotleby nezúčastnil.

"Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události," uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Prezident opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Politik LSNS Milan Uhrík na prezidentovo rozhodnutí reagoval, že Kiska ostatní poučuje o porozumnění, ale sám netoleruje legitimně zvolené poslance. Konference biskupů Slovenska, jež oslavy organizovala, uvedla, že není politickou organizací a pozvala zástupce všech parlamentních stran.

Video: Fedor Gál o současné krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy