Třicet let od svíčkové manifestace v Bratislavě. Kiska s Gauckem vzdali hold jejím účastníkům

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2018 20:50
Prezident Andrej Kiska v neděli odmítl pozvání na slavnostní koncert, připomínající třicáté výročí svíčkové revoluce. Protestoval tak proti přítomnosti neofašistické strany Mariana Kotleby.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Bratislavská manifestace tisíců lidí proti komunistické totalitě byla před 30 lety jedním z nejúžasnějších okamžiků historie Slovenska. Během nedělní připomínky výročí takzvané svíčkové manifestace to řekl slovenský prezident Andrej Kiska, který vzdal hold jejím účastníkům spolu s bývalým prezidentem Německa Joachimem Gauckem. Vzpomínkového setkání se zúčastnili i zástupci slovenské vlády či církve, informoval zpravodajský web Teraz.sk.

Svíčková demonstrace, 25. března 1988.
Svíčková demonstrace, 25. března 1988. | Foto: Ústav pamäti národa

Kiska spolu s Gauckem položili věnce u památníku poklidné manifestace, jejíž účastníky násilím rozehnala komunistická policie. "Věděli, že za to mohou být postihováni, oni i jejich rodiny. Určitě měli strach, ale ukázali to, na co můžeme být vždy v naší historii hrdí, že se naši lidé umí postavit a ukázat nesouhlas s danou dobou," řekl Kiska s odkazem na nedávné demonstrace vedoucí ke změně dosavadní vlády Roberta Fica.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Před třiceti lety 25. 3. 1988 manifestovali v Bratislavě lidi se svíčkami proti komunistické totalitě. Podívejte se na záběry ze zásahu proti nim. | Video: svieckovamanifestacia.sk

Joachim Gauck podotkl, že manifestace tehdy dodala odvahu i Němcům z východní části tehdy rozdělené země, kteří rovněž žili v totalitní komunistické společnosti.

Nedělní oslavy vyvrcholily koncertem v bratislavské Redutě, jehož se však Kiska na protest proti pozvání neofašistické strany Mariána Kotleby nezúčastnil.

"Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události," uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Prezident opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Politik LSNS Milan Uhrík na prezidentovo rozhodnutí reagoval, že Kiska ostatní poučuje o porozumnění, ale sám netoleruje legitimně zvolené poslance. Konference biskupů Slovenska, jež oslavy organizovala, uvedla, že není politickou organizací a pozvala zástupce všech parlamentních stran.

Video: Fedor Gál o současné krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy