Kim vyměnil vysoké představitele KLDR. Novým šéfem parlamentu je jeho blízký spojenec

ČTK ČTK
12. 4. 2019 11:27
Severní Korea provedla změny ve vysokých státních funkcích. Novým předsedou parlamentu KLDR a zároveň formální hlavou státu se stal Čche Rjong-he, který patří k nejbližším spolupracovníkům severokorejského diktátora Kim Čong-una.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Tiskové agentury připomínají, že Čche Rjong-he figuruje na seznamu severokorejských činitelů, na které se vztahují americké sankce kvůli obvinění z porušování lidských práv. Ve funkci nahradil jednadevadesátiletého politika Kim Jong-nama.

Skutečná moc v KLDR se však soustřeďuje v rukou mladého vůdce Kim Čong-una, jemuž byl udělen nový titul "nejvyššího představitele celého korejského lidu". Změny v nejvyšším vedení KLDR byly přijaty na čtvrtečním zasedání severokorejského parlamentu.

Do premiérské funkce byl jmenován poměrně neznámý politik Kim Če-rjong, který vystřídal dosavadního předsedu vlády Pak Pong-čua, jenž tento post zastával od roku 2013. Kim Če-rjong doposud působil jako vysoký představitel vládnoucí Korejské strany práce.

Funkce prezidenta republiky byla v Severní Koreji zrušena v roce 1998 a zemi tak vede předseda Komise pro státní záležitosti, kterým je Kim Čong-un. Při oficiálních a společenských příležitostech reprezentuje stát předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění (parlamentu).

Odcházející předseda parlamentu Kim Jong-nam byl jedním z nejdéle sloužících severokorejských činitelů, podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení svou funkci zastával od roku 1998. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se loni vydal na cestu diplomacie a Kim Jong-nam se během roku 2018 zúčastnil řady významných mezinárodních událostí, jako byly historické summity s vůdci Jižní Koreje, Číny a Spojených států či zimní olympiáda v Jižní Koreji.

Odchod Kim Jong-nama signalizuje generační výměnu na vysokých postech; ve funkci ho střídá Čche Rjong-he narozený v roce 1950. Čche je jedním ze tří severokorejských představitelů, na které Washington koncem roku 2018 uvalil sankce kvůli jejich vedoucí roli v institucích "uplatňujících jménem režimu krutou cenzuru a porušování lidských práv".

Odstupující premiér Pak Pong-ču byl podle agentury AFP jedním z hlavních strůjců ekonomických reforem, které vůdce Kim Čong-un zařadil mezi hlavní cíle své vlády. Podle analytiků amerického zpravodajského serveru Pak "řídil proces radikálních hospodářských reforem, které Severní Koreji pomohly přežít sankce uvalené na ni RB OSN za její raketové a jaderné zbrojní testy".

Součástí ekonomických reforem je podle NK News uvolňování kontroly nad státními podniky, které mají možnost svobodněji fungovat na trhu, a podpora soukromých investic.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy