Rodiče umučeného studenta kritizují Trumpa: Nebudeme mlčet, Kim může za jeho smrt

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 3. 2019 17:02
Americký prezident Donald Trump po čtvrtečním setkání s Kim Čong-unem na tiskové konferenci prohlásil, že severokorejský vůdce za smrt amerického studenta Otto Warmbiera nemůže. Vysloužil si kritiku za naivní důvěřování slovům jednoho z nejhorších diktátorů na světě. Hned v pátek na jeho slova zareagovali i Warmbierovi rodiče.
Otto Warmbier v KLDR.
Otto Warmbier v KLDR. | Foto: Reuters

"Během summitu jsme zdvořile mlčeli, ale teď musíme promluvit. Kim a jeho zlovolný režim jsou zodpovědní za smrt našeho syna Otta. Kim a jeho zlovolný režim jsou zodpovědní za nepředstavitelnou krutost a nelidskost. Žádné omluvy ani okázalé velebení to nemohou změnit," napsali Fred a Cindy Warmbierovi ve stručném oficiálním prohlášení.

Warmbier byl v Severní Koreji v lednu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel. Do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu.

Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Když zemřel, bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že Kim mu tvrdil, že o jeho smrti nevěděl. Americký prezident mu prý věří. "Řekl mi, že o tom nevěděl, a já ho beru za slovo," prohlásil. Severokorejský vůdce podle něj zná celý případ velmi dobře, nicméně dozvěděl se o něm až později.

Historicky druhý summit USA a KLDR se uskutečnil ve středu a čtvrtek ve vietnamské Hanoji. Skončil ale zklamáním, Donald Trump a Kim Čong-un nedošli k žádné dohodě a jednání ukončili dříve.

Americký prezident Vietnam opustil ještě ve čtvrtek odpoledne. Na tiskové konferenci prohlásil, že KLDR požadovala zrušení sankcí, na což USA nemohly přistoupit. Severokorejský ministr zahraničí později tvrdil, že KLDR chtěla jen jejich zmírnění. Oba lídři ale vyjádřili naději, že se brzy sejdou znovu a v jednání budou pokračovat.

Video: Otec Otto Warmbiera o smrti svého syna

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy