Začínal jako bodyguard, vyšplhal až do vedení KLDR. Pro Trumpa je Kimův rozvědčík klíčovou spojkou

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 6. 2018 9:42
Zřejmě třiasedmdesátiletý generál Kim Jong-čchol se profiluje jako muž číslo dvě severokorejského režimu. Nyní vede klíčová jednání před summitem amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Singapuru.
Severokorejský generál Kim Jong-čchol.
Severokorejský generál Kim Jong-čchol. | Foto: Reuters

New York - Už skoro půlstoletí je nablízku rodině severokorejských diktátorů, žádná z čistek ho neposlala do vězení ani na popraviště.

Začínal jako bodyguard, pak se z něj stal čtyřhvězdičkový generál, ředitel rozvědky, šéf pro vyjednávání s Jižní Koreou… A nyní je pro vůdce Kim Čong-una hlavním styčným důstojníkem v rozhovorech s Američany před historickým summitem s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Generál Kim Jong-čchol je klíčovým mužem pro schůzku obou politiků v Singapuru. Je důvěrníkem severokorejského vůdce. V Pchjongjangu to byl on, kdo vedl delegaci KLDR při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Na konci minulého týdne navíc přijel do Spojených států jako první vysoce postavený Severokorejec po osmnácti letech. Trump jej přijal v Bílém domě.

Aby mohl Kim Jong-čchol do New Yorku přijet, musela mu americká vláda dokonce udělit výjimku ze sankcí.

Z bodyguarda v šéfa rozvědky

Stejně jako u jiných Severokorejců není ani v jeho případě v zahraničí známé jeho přesné datum narození. Neví se ani detailnější zprávy o jeho kariérním vzestupu. Pravděpodobně je mu 73 let.

Někdy po roce 1965 se dostal do týmu bezpečnostní ochranky tehdejšího vůdce Kim Ir-sena. Tam působil až do sedmdesátých let. Pak začal pracovat pro rozvědku a ministerstvo obrany.

Obávanou severokorejskou rozvědku vedl v letech 2009 až 2016. Její operace zahrnovaly například potopení jihokorejské korvety Čonan v roce 2010. Na palubě zahynulo šestačtyřicet jihokorejských námořníků.

Letos Kim Jong-čchol doprovázel vůdcovu sestru na návštěvě olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu a na slavnostním koncertě se představil hostitelům: "Dobrý den, já jsem ten, koho viníte z potopení Čonanu." S jeho zkušenostmi a postavením se nepochybně musel podílet i na vraždě Kimova bratra loni v únoru na letišti v Kuala Lumpuru.

Nyní oficiálně zastává pozici místopředsedy vládnoucí Korejské strany práce. Dá se tedy říci, že jak formálně, tak ve skutečnosti je v Severní Koreji mužem číslo dvě po Kim Čong-unovi.

Video: Severní Korea tvrdí, že zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko u obce Pchunggje

Severní Korea tvrdí, že zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko u obce Pchunggje, kde uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek. | Video: Reuters

Podle serveru North Korean Leadership Watch ovládá několik jazyků a s Jihokorejci jednal opakovaně od devadesátých let. Když se Kim Čong-un letos dvakrát sešel s jihokorejským prezidentem, Kim Jong-čchol ho doprovázel.

"Lidé, kteří s nim jednali, ho považují za velmi inteligentního a ostražitého," řekl britskému deníku The Guardian bývalý expert americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Robert Carlin.

Odzbrojí se?

Donald Trump a Kim Čong-un se s největší pravděpodobností sejdou v Singapuru za osm dní, v úterý 12. června. Ve městě už zástupci obou stran dojednávají logistiku a bezpečnostní zajištění summitu. Zároveň se scházejí američtí a severokorejští vyjednavači v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi.

Trump jde do rozhovorů s tím, že Severní Korea se musí vzdát jaderných zbraní. Americká televize NBC ale nedávno odvysílala reportáž o nejnovější analýze amerických specialistů ze CIA, která předpokládá, že Kim Čong-un se nebude chtít vzdát celého atomového arzenálu.

Podívejte se na rozhovor: Kim teď musí jednat s Trumpem. Došlo mu, že jaderné ambice a ekonomický růst nejdou dohromady

Doteď KLDR jaderné zbraně potřebovala pro vlastní bezpečnost, ale došlo jim, že to nejde dohromady s ekonomickým růstem, říká koreanista Horák | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 19 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy