Ikonický vlak přivezl delegaci z KLDR a Peking ochromily manévry. Navštívil Kim Čong-un tajně Čínu?

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2018 11:57
Čínské ministerstvo zahraničí spekulace nepotvrdilo, média KLDR o žádné oficiální delegaci neinformují.
Kim Čong-un údajně přijel do Číny, v jednom z aut v této koloně nejspíš seděl | Video: Asociated Press

Peking - V pondělí přijel do Pekingu severokorejský vlak a světová média spekulují, zda v něm seděl i sám nejvyšší vůdce Kim Čong-un. Jako první o návštěvě informovala agentura Bloomberg s odkazem na tři nejmenované zdroje. Byla by to pro Kima úplně první zahraniční cesta od nástupu do úřadu v roce 2011.

Do konce dubna se má Kim Čong-un sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, do konce května i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oběma ale nejspíš "vypálili rybník" čínští představitelé.

Peking ani Pchjongjang o případné návštěvě nevydaly žádné oficiální prohlášení. Opatrný byl i jihokorejský tisk, který obvykle o dění v KLDR informuje, všimly si americké The New York Times.

Záběry z Pekingu, kam přijel zelený vlak, který k cestám využíval otec současného vůdce KLDR Kim Čong-il, přinesla japonská televize. Ta taky uvedla, že podle nejmenovaných diplomatických zdrojů jde o výpravu ze Severní Koreje.

V Pekingu televize navíc zachytila čestnou vojenskou stráž, která vítala konvoj vozidel před státním hotelem Diaoyutai, kde se zpravidla severokorejská delegace při návštěvách Pekingu ubytovává.

Ikonický zelený vlak v úterý z Číny znovu odjel. Krátce před jedenáctou hodinou ranní vyjela z hotelu v Pekingu také zvláštní kolona doprovázená policejními vozy. Podle agentury AP bránili ve fotografování delegace muži s bílými plátny.

Policejní kolony a vykazování turistů

Tomu, že do KLDR přijel Kim, by nasvědčovala i mimořádná bezpečnostní opatření, která byla v souvislosti s tajemnou návštěvou přijata. O nezvykle přísných opatřeních mluvili jak lidé v čínském městě Tan-tung na hranici s KLDR, tak v Pekingu.

V čínské metropoli policisté podle agentury Reuters vykazovali turisty z centrálního náměstí Tchien-an-men, což zpravidla signalizuje, že se ve Velké síni lidu koná schůzka vysokých politických představitelů. 

Čínské ministerstvo zahraničí nicméně odmítlo podat zprávy o tajemné návštěvě v Pekingu. "V tuto chvíli nemáme žádné informace. Budou zveřejněny v příhodnou dobu," řekla novinářům na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Všechny zahraniční návštěvy Kim Čong-ila, předchozího severokorejského vůdce, však byly potvrzeny až po jejich skončení, připomíná britský server BBC News.

Návštěva spojence by byla logická

Setkání Kima s čínským vedením před zmíněnými summity by podle expertů bylo logické. Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. V poslední době se ale jejich vzájemné vztahy zhoršily kvůli severokorejskému zbrojení a testům raket. Čínský prezident Si Ťin-pching se navíc s Kim Čong-unem osobně ještě nikdy nesetkal.

Podle jihokorejských analytiků je ale pravděpodobnější, že by vůdce KLDR raději vyslal do Číny vyslance, než aby se na cestu vydal osobně, píše agentura AP. Tento vyslanec může zjišťovat, zda by Severní Korea našla v Číně spojence v případě, že by rozhovory s Jižní Koreou a USA selhaly. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy