Kim Čong-un překonal i svého otce, popravil 70 funkcionářů

ČTK ČTK
9. 7. 2015 11:11
Podle Jižní Koreje likvidace vysoce postavených lidí v KLDR znepokojuje Severokorejce, kteří pracují v cizině.
Kim Čong-un si popravami
Kim Čong-un si popravami | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un nechal od nástupu do funkce v roce 2011 popravit 70 představitelů země.

Oznámil to jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se, podle něhož kolem sebe mladý diktátor rozpoutal teror, který výrazně převyšuje krveprolévání za vlády jeho otce Kim Čong-ila.

Ministr Jong Pjong-Se na fóru v Soulu prohlásil, že Kim Čong-il v prvních letech svého vládnutí nařídil popravit deset lidí. Jongovy údaje o nynějších popravách v KLDR potvrdila jihokorejská rozvědka.

K nejvýše postaveným osobám, které nechal Kim Čong-un odstranit, patří jeho strýc Čang Song-tchek, který byl popraven v prosinci 2013 za údajnou vlastizradu.

Byl manželem Čong-unovy tety a byl považován za druhého nejmocnějšího muže v zemi. V květnu se objevila zpráva, že diktátor nechal zabít také ministra obrany Hjon Jong-čola za neloajálnost a také kvůli tomu, že usnul při vojenské přehlídce.

Podle Jonga likvidace vysoce postavených lidí v KLDR znepokojuje Severokorejce, kteří pracují v cizině. Mnozí se rozhodují, zda raději neutéct do Jižní Koreje.

Rodina Kimů vládne KLDR od roku 1948. Principy fungování vlády ale drží v tajnosti. Většina informací proniká na veřejnost díky jihokorejské rozvědce, zprávy však nelze ověřit.

Podle odborníků Kim Čong-un šíří strach, aby si upevnil své postavení, avšak bez zlepšení ekonomické situace se mu to nemusí podařit.

Jihokorejský ústav národního sjednocení v Soulu nedávno publikoval zprávu, podle níž od roku 2000 bylo v KLDR vykonáno 1400 poprav. Zdrojem pro tento další neověřitelný údaj jsou výpovědi severokorejských uprchlíků.

Popravy se v KLDR obvykle vykonávají oběšením nebo zastřelením. Trest smrti se uděluje za vraždu a vlastizradu, ale také za pašování drog nebo šíření jihokorejských filmů a seriálů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy