Kim Čong-un překonal i svého otce, popravil 70 funkcionářů

ČTK ČTK
9. 7. 2015 11:11
Podle Jižní Koreje likvidace vysoce postavených lidí v KLDR znepokojuje Severokorejce, kteří pracují v cizině.
Kim Čong-un si popravami
Kim Čong-un si popravami | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un nechal od nástupu do funkce v roce 2011 popravit 70 představitelů země.

Oznámil to jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se, podle něhož kolem sebe mladý diktátor rozpoutal teror, který výrazně převyšuje krveprolévání za vlády jeho otce Kim Čong-ila.

Ministr Jong Pjong-Se na fóru v Soulu prohlásil, že Kim Čong-il v prvních letech svého vládnutí nařídil popravit deset lidí. Jongovy údaje o nynějších popravách v KLDR potvrdila jihokorejská rozvědka.

K nejvýše postaveným osobám, které nechal Kim Čong-un odstranit, patří jeho strýc Čang Song-tchek, který byl popraven v prosinci 2013 za údajnou vlastizradu.

Byl manželem Čong-unovy tety a byl považován za druhého nejmocnějšího muže v zemi. V květnu se objevila zpráva, že diktátor nechal zabít také ministra obrany Hjon Jong-čola za neloajálnost a také kvůli tomu, že usnul při vojenské přehlídce.

Podle Jonga likvidace vysoce postavených lidí v KLDR znepokojuje Severokorejce, kteří pracují v cizině. Mnozí se rozhodují, zda raději neutéct do Jižní Koreje.

Rodina Kimů vládne KLDR od roku 1948. Principy fungování vlády ale drží v tajnosti. Většina informací proniká na veřejnost díky jihokorejské rozvědce, zprávy však nelze ověřit.

Podle odborníků Kim Čong-un šíří strach, aby si upevnil své postavení, avšak bez zlepšení ekonomické situace se mu to nemusí podařit.

Jihokorejský ústav národního sjednocení v Soulu nedávno publikoval zprávu, podle níž od roku 2000 bylo v KLDR vykonáno 1400 poprav. Zdrojem pro tento další neověřitelný údaj jsou výpovědi severokorejských uprchlíků.

Popravy se v KLDR obvykle vykonávají oběšením nebo zastřelením. Trest smrti se uděluje za vraždu a vlastizradu, ale také za pašování drog nebo šíření jihokorejských filmů a seriálů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy