Kim Čong-un ohlásil konec moratoria na jaderné zkoušky. KLDR hrozí novými zbraněmi

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2020 7:26
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na jednání vládnoucí strany prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Na poradě vedení vládnoucí strany také ohlásil, že světu brzy předvede novou strategickou zbraň.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un. | Foto: Reuters

"Nemáme žádný důvod být dále jednostranně spoutáni tímto závazkem," uvedl Kim Čong-un na jednání špiček Korejské strany práce (KSP). Jaderné odstrašování je podle severokorejského vůdce nezbytné vůči hrozbám z Washingtonu, který pokračuje ve vojenských cvičeních s Jižní Koreou.

Postěžoval si také na "gangsterské sankce a nátlak". Kritizoval Washington také za promarnění času k dialogu. Pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji strategických zbraní, varoval. "Svět brzy uvidí novou strategickou zbraň v držení KLDR," avizoval.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v reakci na Kimovo prohlášení vyjádřil naději, že si Severní Korea raději vybere mír než válku. "Při těchto veřejných oznámeních nezbývá než doufat, že si předseda Kim vybere jinou cestu," řekl Pompeo televizi Fox News. "Doufáme, že předseda Kim udělá správné rozhodnutí - zvolí mír a prosperitu před konfliktem a válkou," dodal podle agentury Reuters.

Pompeo v televizi CBS vyjádřil hluboké zklamání nad tím, že Kim Čong-un porušil závazky, které dal prezidentu Donaldu Trumpovi.

Sám Trump před novináři tvrdil, že nadále věří ve vůli severokorejského vůdce přistoupit na jaderné odzbrojení KLDR, přestože Kim Čong-un o několik hodin dříve oznámil odstoupení od moratoria na jaderné zkoušky a brzké předvedení nové strategické zbraně. "Podepsali jsme dohodu o denuklearizaci. To byla první věta ze schůzky v Singapuru. Myslím, že dodrží své slovo, takže uvidíme, jak to bude," prohlásil Trump před novoročními oslavami ve své prázdninové rezidenci na Floridě.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.

VIDEO: Koreanista Horák o politice KLDR ve vztahu k USA. 

Doteď KLDR jaderné zbraně potřebovala pro vlastní bezpečnost, ale došlo jim, že to nejde dohromady s ekonomickým růstem, říká koreanista Horák | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 46 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy