Kim Čong-un nechal popravit bývalého velitele své armády, tvrdí Jihokorejci

ČTK ČTK
10. 2. 2016 14:22
Bývalý nejvyšší velitel armády KLDR Ri Jong-kil byl údajně usvědčen z korupce. Zpravodajský server BBC News upozornil, že zprávu není možné ověřit. Generál Ri Jong-kil byl do čela severokorejské armády jmenován v roce 2013 a ve funkci strávil více než dva roky. Zvěsti o tom, že generál Ri upadl u Kima v nemilost, se šířily již od roku 2014. Vojenský velitel už nebyl ukazován v médiích a pozornost byla místo něj věnována jeho zástupci. Popraven byl údajně tento měsíc.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. Ilustrační foto.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně nechal popravit bývalého náčelníka generálního štábu své armády Ri Jong-kila.

Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap s tím, že dřívější nejvyšší velitel armády KLDR byl usvědčen z korupce. Zprávu ale nebylo možné ověřit, upozornil zpravodajský server BBC News.

Generál Ri Jong-kil byl do čela severokorejské armády jmenován v roce 2013 a ve funkci strávil více než dva roky. Zpočátku byl často vídán po boku mladého vůdce země Kima, jehož doprovázel na jeho inspekčních cestách po armádních jednotkách.

Generál zmizel z médií

Podle nejmenovaných zdrojů agentury Jonhap "obeznámených s děním v KLDR" byl popraven tento měsíc. Důvodem byla prý korupce a "honba za vlastními zisky".

Severokorejský režim zprávu nepotvrdil, zvěsti o tom, že generál Ri upadl u Kima v nemilost, se ale šířily již od roku 2014. Ri Jong-kil už nebyl ukazován v médiích a pozornost byla místo něj věnována jeho zástupci.

Zprávy z izolované komunistické Severní Koreje je ale prakticky nemožné spolehlivě ověřit a v minulosti už se několikrát stalo, že i respektovaná světová média zveřejnila z KLDR nepravdivé informace.

Ve funkci náčelníka generálního štábu severokorejské armády se před údajně popraveným generálem Ri Jong-kilem vystřídali během 13 měsíců tři představitelé. Tyto změny vyvolávají pochyby, zda vůdce Kim drží moc pevně v rukou.

Pokud se zpráva o popravě potvrdí, stane se Ri Jong-kil jedním z nejvyšších popravených severokorejských představitelů od popravy Kimova vlivného strýce Čang Song-tcheka v prosinci 2013.

Rodina Kimů vládne KLDR více než šest desetiletí. První v řadě byl zakladatel komunistické Severní Koreje Kim Ir-sen, po něm převzal vládu jeho syn Kim Čong-il a po něm nastoupil jeho nejmladší syn a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy