Historický krok diktátora KLDR: Kim levou nohou vstoupil do Jižní Koreje. Je to dojemné, řekl

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 27. 4. 2018 10:36
Severokorejský vůdce Kim Čong-un navštívil svého jižního souseda. Jde o diplomatickou předehru ke schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un na historickém summitu s prezidentem Jižní Koreje mluvil o míru, prosperitě a vztazích mezi Korejci. | Video: Reuters

Soul - Šest let nevytáhl severokorejský vůdce Kim Čong-un paty ze své země. Do zahraničí necestoval, ani doma nepřijímal žádné prezidenty jiných zemí. Místo toho testoval jaderné bomby a balistické rakety, vyhrožoval Jižní Koreji, Japonsku a Spojeným státům.

Teď se to ale změnilo. Na začátku dubna navštívil Čínu a v pátek překročil hranici v demilitarizované zóně a navštívil jih. Uvítal ho přímo jihokorejský prezident Mun Če-in.

"Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal," řekl Kim Čong-un. Oba muži si přes hranici podali ruku a pozdravili se. Mun Če-in sám na několik okamžiků překročil hranici na sever do KLDR. To když ho Kim popadl nečekaně za ruku a vyzval ho, aby společně s ním udělal krok zpět na sever, kde spolu znovu krátce pohovořili.

Poté, co oba nejvyšší představitelé prošli po červeném koberci mezi nastoupenou jihokorejskou čestnou stráží oblečenou v tradičních modro-žluto-červených uniformách, vešli do Mírového domu na jihokorejské straně ke společnému jednání.

Jen několik minut předtím, než Kim Čong-un vešel dovnitř, prohledal Mírový dům severokorejský bezpečnostní tým, který pátral po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních, a do vzduchu, na křesla i na knihu hostů, kterou měl Kim podepsat, nastříkal dezinfekci.

Do takto ošetřené knihy poté Kim vepsal slova plná naděje: "Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu."

Kimova velká otočka

Kim jako by si chtěl letos vynahradit všechny návštěvy, které dosud vynechával.

Už na začátku dubna přijel vlakem do Pekingu na schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. A podání ruky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem je předehra ke třetímu a závěrečnému dějství diplomatického dramatu. Setkání Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa na přelomu května a června.

Lídři Severní a Jižní Koreje jednali v minulosti už dvakrát. Vždy však v Pchjongjangu. Tentokrát Kim jako první vůdce Severní Koreje vstoupil symbolicky na jihokorejské území, i když jen pár metrů od hranice.

Proč se během několika měsíců tak zásadně změnilo Kimovo chování? Proč se po výhrůžkách válkou najednou jedná o míru?

Severokorejský diktátor před týdnem vyhlásil konec jaderných a raketových testů. Jako podmínku si přitom neklade odchod amerických jednotek z Jižní Koreje ani konec společných americko-jihokorejských cvičení.

Podle jedné verze se Kim Čong-un ocitl u zdi a nemůže dál ustupovat poté, co se Čína přidala k ekonomickým sankcím. Severokorejský režim už zkrátka nemá kde brát. A jedinou cestou, jak se vyhnout kolapsu, je ukázat mírovou tvář namísto válečné a pokusit se o zmírnění sankcí.

"Pro sever se otevírá příležitost stát se normální zemí s normálními vztahy se světem," řekl minulý týden Aktuálně.cz jihokorejský diplomat.

Druhou možností je pouhá hra o čas: Kim jedná, aby jeho zbrojaři dokončili práce na atomové bombě i mezikontinentálních střelách. A předpokládá, že během diplomatické schůzky na něj Spojené státy ani nikdo jiný nezaútočí.

Existuje ale ještě třetí varianta. Ta, že se Kim rozhodl riskovat a skutečně vymění jaderný program za bezpečnostní záruky a ekonomickou pomoc. Vzhledem ke zkušenostem se severokorejským režimem vypadá jako ta nejméně pravděpodobná.

Poškozené centrum jaderných testů

Podle čínských vědců je navíc severokorejská střelnice Pchunggje po šesti pokusných atomových explozích v uplynulých jedenácti letech v havarijním stavu. Další test by způsobil katastrofu, píše britský server BBC. Je tedy také možné, že režim v testování nebude pokračovat jednoduše proto, že nemůže.

Severokorejci mají zkušební středisko v síti tunelů vyhloubených v nitru hory ve vesnici Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto. Nachází se asi 100 kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od ruských hranic.

Po poslední jaderné zkoušce v září loňského roku zasáhla oblast série následných otřesů a seizmologové předpokládají, že se přinejmenším částečně propadlo nitro hory.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un poprvé překročil hranici v demilitarizované zóně a navštívil jih | Video: Reuters

 

 

Právě se děje

Další zprávy