Odpálení testovacího střediska je jen gesto. Kim se jaderných zbraní nevzdá, varuje čínský expert

Martin Ehl Martin Ehl
24. 5. 2018 14:25
Severní Korea odpálila své hlavní testovací středisko jaderných zbraní. Americký prezident Donald Trump ale přesto zrušil chystaný summit, který se měl konat 12. června v Singapuru. Podle čínského experta Tchung Čaa jde jen o gesto Pchjongjangu. "KLDR se v blízké době jaderných zbraní rozhodně nevzdá," upozorňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz na konferenci Globsec odborník z think-tanku Carnegie-Tsinghua centrum pro globální politiku v Pekingu. "Severokorejci mají pocit, že základní jadernou zbraň k odstrašení už mají," popisuje důvody, proč Kim nechal atomový polygon zavřít.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Severní Korea několikrát pohrozila, že zruší summit mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem. Je to jen taktika, nebo to myslí vážně?

Tchung Čao: Základní věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že Severní Korea se v blízké době rozhodně nevzdá jaderných zbraní. Získala je a teď se chce s okolním světem domluvit na novém vztahu.

Foto: Carnegie-Tsinghua Center for Global Policy

Severokorejská snaha o summit s Trumpem je upřímná. A Kim Čong-un může udělat v jaderném tématu jen velmi omezené ústupky. Může například zmrazit část raketového programu, nepokračovat ve vývoji raket. Může se také vzdát nějaké části programu, která není podstatná pro severokorejské jaderné odstrašení, jako je vývoj raket vystřelovaných z ponorek.

A co jaderná střelnice, kterou Kim Čong-un uzavřel?

Bez ní Severokorejci nemohou pokračovat ve vylepšování jaderných hlavic. Ale mohou ji zavřít. Po šesti testech získali technologii, která umožní zmenšovat jadernou hlavici, takže si mohou dovolit nedělat další testy. Zavřít to místo za dohledu mezinárodních médií a pozorovatelů jim umožnilo udělat velmi důležité gesto.

Severokorejci mají pocit, že základní jadernou zbraň k odstrašení mají. Kim Čong-un chce vidět Trumpa, protože ví, že americký prezident dělá impulzivní rozhodnutí, a může mu nabídnout nějaký ústupek i v jiných oblastech, které se nevztahují k jádru.

Například?

Poté, co Severní Korea získala základní prvek jaderného odstrašení a cítí se nyní mnohem bezpečněji, může dost zásadně omezit konvenční síly. Kim tak může nabídnout, že sníží počet vojáků rozmístěných kolem hranice s Jižní Koreou. Může také nabídnout zlepšení politických vztahů, dodržování lidských práv - pustil přece tři americká rukojmí.

Nejdůležitější je, že může vyslat zprávu Trumpovi: Podívej, chci se nyní soustředit na ekonomický rozvoj a obnovit ekonomiku, chci se napojit na vnější svět, hodlám Severní Koreu otevřít a napojit ji na mezinárodní ekonomický systém a změnit ji na normální zemi, která dělá byznys s vnějším světem a dodržuje normy mezinárodního systému. Takže nabízí strategickou budoucnost.

Co za to Kim bude chtít?

Aby mezinárodní společenství včetně USA přijalo jako realitu, že si Severní Korea udrží svůj jaderný potenciál.

A co byl ten moment, kdy se Kim rozhodl, že bude vyjednávat? Loni na podzim se zdálo, že napětí naopak velmi stoupá. Pak přišla zimní olympiáda, kdy se nálada změnila.

Rozhodným momentem byl poslední, úspěšný test balistické rakety loni v listopadu. Po tom testu Severní Korea získala základní jistotu, že jejich raketa bude fungovat, ačkoli není dokonalá a systém není příliš spolehlivý. Ale vytváří to už základní prvek odstrašení.

Spojené státy už totiž tím pádem nemohou vyloučit možnost, že systém může fungovat. USA kvůli tomu musí severokorejskou hrozbu brát velmi vážně. Nebyl to tlak ekonomických sankcí, Severní Korea by klidně pokračovala s dalšími testy, aby své zbraně dále vylepšovala.

Takže můžeme říci, že ekonomické sankce nefungovaly?

Hrály jen druhotnou roli. Primárním důvodem pro jednání bylo, že Severní Korea prostě získala základní, ale přesvědčivý nástroj na odstrašení.

Jaká jsou vaše očekávání ohledně toho, jak se mohou vyvíjet osobní vztahy mezi Kimem a Trumpem, pokud se setkají?

Pokud se bude summit konat, i Trump se může nakonec rozhodnout na něj nejít. Když se bude konat, velmi pravděpodobně udělají politickou dohodu o principech, s cílem odstranění jaderných zbraní, aniž by však uvedli nějaký konkrétní časový plán. Bude se hovořit o dialogu řešícím problémy, ale USA nemohou nic dělat s tím, že si Severní Korea podrží své jaderné zbraně.

Video: Kim Čong-un minulý měsíc navštívil Jižní Koreu

Kim Čong-un přijel limuzínou, pak s jihokorejským prezidentem zasadil mírovou borovici | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy