Úsměv, prosím. V čínské restauraci KFC se dá zaplatit pomocí obličeje

Zahraničí Zahraničí
4. 9. 2017 22:38
Žádná hotovost nebo platební karta. V restauraci rychlého občerstvení KFC ve východočínském městě Chang-čou mohou zákazníci nově zaplatit pomocí svého obličeje. Umožňuje to samoobslužný automat, který skenuje lidské tváře. Novinka má přilákat více mladých zákazníků.
Zákazníci zkouší novou platební metodu. | Video: Reuters

Chang-čou - Stačí se usmát a zaplatíte svůj oběd.

Foto: Reuters

Na tomto jednoduchém principu funguje nový automat, který mohou lidé vyzkoušet v řetězci rychlého občerstvení KFC.

Nová technologie s názvem "Pro zaplacení se usmějte" (anglicky Smile to Pay) ale zatím funguje na jediné prodejně. Lidé ji mohou vyzkoušet v restauraci ve východočínském městě Chang-čou.

Poté, co si zákazník na samoobslužném automatu vybere jídlo, přejde k platební metodě. V tu chvíli přístroj naskenuje jeho tvář.

"V kombinaci s 3D kamerou a detektorem zvládne automat účinně blokovat pokusy o zfalšování identity lidí a zajistit bezpečnost účtu," ujišťuje Ťi-tung Čchenová ze společnosti Ant Financial. Právě tato firma je autorem softwaru, který je schopný rozpoznat obličej. Spadá pod čínský obchodní gigant Alibaba.

Zákazníci nepotřebují ani mobilní telefon. Stačí, když si předtím založí účet v aplikaci Alipay, přes kterou se po jejich úsměvu vše zaplatí.

Pokud mají strach z bezpečnosti této platební metody, stačí, když si nastaví ještě dodatečné potvrzení ve formě zadání svého telefonního čísla.

Hlavní cíl: mladí

Ojedinělý způsob, kdy si oběd nebo večeři mohou lidé zaplatit díky úsměvu, má přitáhnout zejména mladou generaci.

Alespoň si to slibuje holding Yum China, který řetězce KFC v Číně provozuje. Společnost je největším provozovatelem fastfoodů na světě, píše agentura Reuters.

Zároveň restaurace v Chang-čou cílí na lidi, kteří dávají přednost zdravějšímu stravování. 

Kromě unikátní platební metody nabízí na rozdíl od jiných poboček KFC výrazně pestřejší sortiment. Menu se skládá i ze salátů, panini, čerstvých džusů nebo zmrzlin ze zeleného čaje matcha.

 

Právě se děje

Další zprávy