Kerry zrušil setkání s Palestinci, jednání ale neodepisuje

ČTK ČTK
1. 4. 2014 21:40
Americký ministr zahraničí měl na palestinských územích jednat o prodloužení izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, které se v posledních týdnech zablokovaly.
John Kerry se snaží situaci mezi Izraelem a Palestinci uklidnit, obě strany vyzývá ke zdrženlivosti.
John Kerry se snaží situaci mezi Izraelem a Palestinci uklidnit, obě strany vyzývá ke zdrženlivosti. | Foto: REUTERS / Brendan Smialowski / Pool

Brusel/Ramalláh - Americký ministr zahraničí John Kerry zrušil svou středeční cestu do Ramalláhu, kde se měl setkat s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Oznámily to světové tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

Kerry měl na palestinských územích jednat o prodloužení izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, které se v posledních týdnech zablokovaly. Jak ale ministr v úterý v Bruselu uvedl, je zcela předčasné mírová jednání odepisovat.

Šéf americké diplomacie dorazil v pondělí večer do Izraele a ihned začal jednat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Údajně měl v plánu následně ve středu předložit Palestincům pětibodový plán, který umožní v mírových rozhovorech pokračovat.

Palestince ale pobouřilo izraelské rozhodnutí odložit propuštění poslední skupiny palestinských vězňů, ke kterému mělo dojít v sobotu. Mahmúd Abbás v reakci na to, že "Izrael nedodržel slovo", v úterý večer oznámil, že Palestinci žádají o připojení k 15 mezinárodním organizacím či smlouvám. Palestinský prezident tak situaci ještě více vyhrotil, myslí si mnozí analytici. Následně přišlo oznámení o zrušení Kerryho cesty.

"Zítra tam nejedeme. Jsme ale v blízkém kontaktu s naším týmem přímo na místě," uvedl zdroj z americké diplomacie.

Kerry poté vystoupil v Bruselu, kde se účastní setkání NATO, a snažil se situaci uklidnit. Jak uvedl, Izraelci i Palestinci chtějí najít způsob, jak pokračovat v rozhovorech. Mahmúd Abbás prý slíbil, že v jednáních bude pokračovat do konce tohoto měsíce, jak bylo plánováno. "Je zcela předčasné mírový proces odepisovat," dodal šéf americké diplomacie s tím, že ve hře je mnoho možností. Izraelce i Palestince vyzval ke zdrženlivosti.

 

Právě se děje

Další zprávy