Kerry: V Sýrii zabíjel sarin, ukázal to rozbor vzorků

ČTK ČTK
1. 9. 2013 18:54
Podle ministra jde o "velice důležitý posun", dosažený v posledních 24 hodinách.
Americký ministr zahraničí John Kerry.
Americký ministr zahraničí John Kerry. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli prohlásil, že Spojené státy získaly a vyhodnotily vzorky, které potvrdily použití sarinu při nasazení chemických zbraní v Sýrii 21. srpna.

Washington z tohoto útoku obviňuje režim syrského prezidenta Bašára Asada.

"Vzorky vlasů a krve pozitivně ukázaly stopy plynu sarinu," prohlásil šéf americké diplomacie v rozhovoru pro stanici NBC.

Podle ministra jde o "velice důležitý posun", dosažený "v posledních 24 hodinách". A to díky tomu, že do Spojených států byly přepraveny a následně otestovány vzorky od první pomoci obětem útoku z 21. srpna na východním předměstí Damašku.

Z Kerryho slov nebylo podle agentury AFP jednoznačné, zda šlo o vzorky od pracovníků záchranné služby, anebo o vzorky získané díky těmto záchranářům.

Ministr nicméně zdůraznil, že testované vzorky byly získány "nezávisle" na vzorcích, které v Sýrii shromažďovali inspektoři OSN.

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben a experti ho považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman.

Sarin je bezbarvá či lehce nažloutlá kapalina bez zápachu. Při zasažení se dostavuje dušení, křeče a nakonec zástava srdce. I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku.

Kerry poskytl sérii rozhovorů o použití sarinu v Sýrii jen den poté, co prezident Barack Obama oznámil, že je pro vojenský úder proti Damašku, ale že o souhlas k jeho provedení požádá Kongres.

Asad se zařadil po bok Hitlera a Husajna

Kerry mimo jiné upozornil, že Asad se použitím chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu zařadil po bok Adolfa Hitlera a Saddáma Husajna.

Ministr rovněž vyjadřoval přesvědčení, že Kongres Obamovo rozhodnutí zaútočit podpoří. Ale zároveň upozorňoval, že prezident má pravomoc sám zahájit akci proti Sýrii, pokud by Kongres nevyslovil s úderem souhlas.

Republikánský zákonodárce Peter King se domnívá, že Obama by mohl mít se získáním podpory Kongresu potíže. King prezidenta již dříve kritizoval za to, že nepřikročil k okamžité akci proti Asadovu režimu.

Další republikánský zákonodárce Mike Rogers uvedl, že považuje důkazy o výskytu sarinu za "přesvědčivé".

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v neděli požádal šéfa inspektorů Akeho Sellströma o urychlení analýzy vzorků shromážděných v Sýrii na místech předpokládaného chemického útoku. Podle agentury AP o tom informoval mluvčí šéfa Spojených národů Martin Nesirky.

Mluvčí nechtěl říct, kdy by výsledky rozborů mohly být známy. "Nedáváme žádný časový rámec," poznamenal jen.

Informoval ale, že na celý proces rozboru dohlížejí i dva zástupci syrské vlády.

Podle Nesirkyho Pan Ki-mun považuje rozhodnutí Obamy získat souhlas Kongresu s případnou vojenskou akcí v Sýrii za snahu dosáhnout široké podpory pro potřebu reakce na použití chemických zbraní kdekoli ve světě.

"Použití chemických zbraní nebude akceptováno za žádných okolností," prohlásil Nesirky podle agentury Reuters. "Nemělo by zde být žádné beztrestnosti a všichni pachatelé takového hrůzného zločinu proti lidskosti se za to musejí zodpovídat," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy