Keňská vláda obhajuje zásah proti médiím

Ondřej Panenka, vid
4. 3. 2006 14:50
Nairobi - Keňská vláda hájí zásah proti mediální skupině Standard. Policisté na její příkaz ve čtvrtek přepadli televizní stanici KTN a spálili tisíce výtisků nejstaršího keňského deníku.
Maskovaní policisté spálili tisíce výtisků deníku The Standard
Maskovaní policisté spálili tisíce výtisků deníku The Standard | Foto: Reuters

Kritikové doma i v zahraničí viní vládu prezidenta Mwaie Kibakiho, že se chová diktátorsky.

"Ve skutečnosti jsme žádný zločin nespáchali," řekl keňský ministr vnitřní bezpečnosti John Michuki na páteční tiskové konferenci. "Policie jednala v rámci zákonů," dodal.

Při nejagresivnější akci proti médiím od roku 1963, kdy Keňa získala nezávislost, minimálně třicet příslušníků elitních policejních oddílů a polovojenských jednotek ozbrojených samopaly vtrhlo ve čtvrtek časně ráno do redakce deníku Standard a do sesterské televizní stanice KTN.

Ministr: média dráždí hada

Ministr informatiky Mutahi Kagwe ještě ráno po razii odmítnul za policejní akci odpovědnost. "Ministerstvo, v jehož čele stojím, rozhodně nic podobného nepřikázalo," řekl televizní stanici NTV.

Keňská vláda ale nakonec přiznala, že ozbrojenci do prostor mediální skupiny Standard vtrhli na její příkaz.

Konkurenční média i opozice incident tvrdě kritizují
Konkurenční média i opozice incident tvrdě kritizují | Foto: Reuters

Michuki pak odpoledne podle BBC řekl, že účelem razie bylo ochránit bezpečnost státu. "Když dráždíte hada, musíte být připraveni na to, že vás kousne," prohlásil ministr.

Kdo je had? Nazlobený prezident

Zásah nejspíš souvisí s kritickým článkem deníku The Standard, který rozlítil prezidenta Mwaie Kibakiho. Policie kvůli němu před dvěma dny zatkla bez obvinění tři novináře Standardu.

Podle deníku se prezident Kibaki tajně sešel s rivalem Kalonzem Musyokou, aby společně probrali varianty možného Musyokova návratu do vlády. Oba politici tuto informaci popřeli.

"Domníváme se, že to má co dělat s tím článkem," řekla agentuře Reuters Farida Karoneyová, vrchní editorka televize KTN, jejíž studio policisté v noci přepadli a zastavili vysílání.

"Vláda je znepokojena způsobem, jakým The Standard tyto informace prezentuje," dodala editorka televize, která patří do stejné mediální skupiny jako deník Standard.

Přerušená televize, spálené noviny

"Okolo půlnoci muži s kuklami na hlavách vtrhli do našich kanceláří a nařídili noční směně přerušit vysílání," řekla agentuře Reuters Karoneyová. Policisté byli ozbrojení automatickými puškami. Zabavili přenosové zařízení a počítače.

Ozbrojenci, kteří se neprokázali povolením k prohlídce ani zatykačem, zadrželi podle agentury Reuters čtyři novináře a odvedli je na policejní stanici. Zadržení byli propuštěni teprve po dvou hodinách. Televizi se podařilo obnovit vysílání ráno.

Policisté násilím vnikli i do tiskárny, kde zapálili tisíce výtisků Standardu.

"Strašný útok" v zemi zvyklé na svobodný tisk

Konkurenční deník Nation nazval razii "strašným útokem" na základní lidská práva, s jakým se Keňa nesetkala za posledních 40 let od získání nezávislosti na Británii. Přitom za Kibakiho byl zdejší tisk dosud svobodnější, než v jiných afrických zemích.

Politická opozice i veškerá ostatní média razii kritizují a označují ji za návrat do dní autokratické vlády bývalého vůdce Daniela Arap Moie. Někteří v ní vidí odvetu za neúnavnou kritiku vlády kvůli korupčním skandálům, které se v poslední době média věnují.

Foto: Aktuálně.cz

"Tento útok nás strhává zpět do temných dní šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let," řekl Rail Odinga, opoziční vůdce, který byl v minulosti s prezidentem Kibakou ve stejné koalici. "Tato vláda ztratila směr. Je to vláda, která krutě vydírá občany," dodal.

V Keňi jsou stále v platnosti tvrdé tiskové zákony, přijaté za éry prezidenta Moie. Tehdy bylo mnoho novinářů zatýkáno a mučeno.

Přestože s novým prezidentem Kibakim v roce 2002 přišly i reformy, mnoho Keňanů se obává znovuobnovení represivních postupů, které Moi používal.

 

Právě se děje

Další zprávy