Keňa vyhlíží prezidenta, sčítání brzdí kolaps počítačů

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 3. 2013 14:06
Po sečtení 40 % hlasů vede syn prvního keňského prezidenta Uhuru Kenyatta
I Uhuru Kenyatta odevzdal svůj hlas.
I Uhuru Kenyatta odevzdal svůj hlas. | Foto: Reuters

Nairobi - Miliony Keňanů s napětím čekají na výsledky pondělních prezidentských voleb. Ty provázela vysoká účast, když k urnám dorazilo na 70 procent voličů.

Doposud bylo sečteno jen zhruba 40 % volebních okrsků. Další postup totiž brzdí nespolehlivá technika.

Volební komise vůbec poprvé použila při sčítání počítačovou síť, která ale selhává. A tak musí úředníci z řady míst země odvézt výsledky do metropole Nairobi.

I tak první čísla ukazují, že k vítězství má blíže současný místopředseda vlády Uhuru Kenyatta. Svého největšího rivala - premiéra Railu Odinga - poráží poměrem 53 ku 42.

Syn prvního keňského prezidenta Jomy Kenyatty by tak mohl vyhrát už v prvním kole, ale definitivně bude jasno až za několik dnů. Šéf volební komise proto voliče vyzval, aby byli trpěliví.

Kromě prezidenta rozhodovali Keňané i o složení parlamentu, regionálních vlád či o guvernérech.

Znepokojení Kenyattou

Po hlasování, které si vyžádalo 19 mrtvých, panuje v zemi relativní klid. Podle BBC tak zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla opakovat situace z přelomu let 2007 a 2008, kdy si povolební násilí vyžádalo na 1000 obětí.

Na výsledky čeká i Západ, který považuje stabilní Keňu za významného partnera v boji s radikálními islamisty.

Možné Kenyattovo vítězství ovšem podle ČTK znepokojuje Spojené státy a některé dárcovské státy. Uhuru by totiž měl kvůli krvavým událostem z roku 2007 stanout před Mezinárodním trestním soudem, kde čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti.

Pokud by zvítězil, musel by s ním Washington omezit své kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy