Keňa smutní za oběti teroru, Šabáb mluví o 137 mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 9. 2013 23:43
Experti z USA, Británie a Izraele mezitím pomáhají prohledávat trosky komplexu.
Foto: Reuters

Nairobi - Keňa zahájila třídenní smutek za desítky obětí teroristů, kteří v sobotu přepadli nairobské nákupní středisko Westgate a až do úterý v něm zadržovali rukojmí.

Úřady oficiálně hovoří o 67 mrtvých. Somálské islamistické milice al-Šabáb, jež za útokem stojí, ovšem na Twitteru napsaly, že v komplexu zemřelo 137 rukojmí.

Vůdce al-Šabábu poprvé veřejně přiznal odpovědnost. Ve zvukové zprávě umístěné ve středu na jeden z islamistických webů se praví, že útok v keňském hlavním městě byl odvetou za podíl Keni na akcích proti Šabábu na jihu Somálska.

Vůdce Šabábu Ahmed Abdi aw-Mohamed Godane, za jehož hlavu Washington vypsal odměnu sedm milionů dolarů, ve vzkazu pohrozil Keni válkou. "Odvolejte své jednotky (ze Somálska), nebo se připravte na dlouhou válku, krveprolití, ničení a evakuace," uvedl Godane.

Vinu na tom prý mají keňské ozbrojené složky, které k ukončení akce použily "chemický plyn" a poté zavinily zřícení budovy, pod jejímiž troskami pohřbily důkazy a všechna rukojmí.

Speciální týmy mezitím v troskách zřícené části komplexu hledají těla dalších možných obětí i útočníků a prověřují, zda někde nezůstaly nastražené nálože.

Prezident Uhuru Kenyatta uvedl, že během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských milicí al-Šabáb přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Po smrti je také pět teroristů, jedenáct se podařilo zadržet.

Uvedené počty ale zřejmě nejsou konečné. Podle zpravodajské stanice BBC se totiž předpokládá, že pod sutinami části čtyřpatrového centra, která se zřítila po požáru, najdou speciální týmy další mrtvé, včetně některých útočníků. Keňský list Standard dnes tvrdí, že v úterý večer z centra vynesli těla desítek obětí.

Jednoho z teroristů chytili na letišti

Ve středu ráno se z nákupního centra ozvalo několik výstřelů, podle vládního mluvčího Manoaha Esipisa stříleli keňští vojáci před vstupem do dosud nezajištěných prostor.

Ke speciálním týmům se při prohledávání zničeného nákupního centra připojili forenzní experti z USA, Británie a Izraele. Mají mimo jiné pomoci při identifikaci útočníků, kolem jejichž počtu a původu panují rozporné a dosud nepotvrzené informace.

Deník Daily Nation s odvoláním na zdroje z protiteroristického útvaru keňské policie rovněž informoval, že na nairobském letišti zatkli 35letého britského občana somálského původu, který chtěl odletět letounem tureckých aerolinií. Muž na sebe upoutal pozornost šrámem na tváři, černými brýlemi na očích a podezřelým chováním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy