Keňa bombardovala islamisty, mstí se za útok na univerzitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2015 19:22
Keňa svými leteckými útoky reagovala na čtvrteční krvavý útok somálských radikálů na keňskou univerzitu, kde přišlo o život nejméně 148 lidí.
Keňská armáda
Keňská armáda | Foto: Reuters

Nairobi - Keňské letecké síly v neděli bombardovaly dva tábory islámských milicí Šabáb v Somálsku.

Podle agentury Reuters jde o první větší vojenskou reakci na čtvrteční krvavý útok somálských radikálů na keňskou univerzitu, kde přišlo o život nejméně 148 lidí, hlavně studentů. Somálské milice zasažení táborů popřely a tvrdily, že střely dopadly do okolních polí.

Keňské stíhačky zaútočily na tábory Gondodowe a Ismaíl v oblasti Gedo u hranic s Keňou, upřesnila dnes keňská armáda. Následně pořízené letecké snímky prý navzdory oblačnosti v oblasti ukazují, že tábory byly zcela zničeny, řekl mluvčí keňské armády David Obonyo. Naopak obtížný je odhad počtu obětí.

"Zaměřili jsme se na tato dvě místa, protože podle získaných informací bojovníci milicí Šaláb právě odtud podnikají útoky na Keňu," vysvětlil předtím agentuře Reuters armádní zdroj.

Mluvčí Šabábu Abú Musáb agentuře Reuters tvrdil, že se keňskému letectvu naopak nepodařilo zničit nic.

Masakr v univerzitním areálu v Garisse se udál ve čtvrtek asi 200 kilometrů od hranice se Somálskem. K útoku se přihlásily somálské islámské milice Šabáb, které se tak mstí za účast Keni na tažení proti islamistům v Somálsku. V sobotu pohrozily, že budou v útocích v Keni pokračovat a že tamní města promění v potoky krve.

Keňské úřady dnes oznámily, že hodlají sestavit úplný seznam lidí, kteří se připojili k milicím Šabáb, nebo se zradikalizovali.

 

Právě se děje

Další zprávy