Keňa potvrdila totožnost čtyř teroristů z Nairobi

ČTK ČTK
5. 10. 2013 16:18
Ti se podíleli na zářijovém masakru v nákupním středisku. O život přišlo přes 60 lidí
Foto: Reuters

Nairobi - Keňská armáda potvrdila jména čtyř mužů, kteří se podíleli na zářijovém útoku na nairobské nákupní středisko. O život tehdy přišlo přes 60 lidí.

Původně se uvádělo, že se útoku zúčastnilo deset až patnáct střelců. Keňská policie oznámila, že se na útoku podílelo čtyři až šest osob.

Čtveřice mužů byla identifikováni s pomocí záběrů z bezpečnostních kamer v centru Westgate. Armádní mluvčí řekl, že jde o Abu Baaraa al-Sudaniho, Omara Nabhana, Khattaba al-Keneho a Umayra, jak už v sobotu ráno oznámila soukromá televize v Nairobi.

"Potvrzuji, že to jsou jména těch teroristů," sdělil později mluvčí.

Televize získala a odvysílala záběry, na nichž je vidět ozbrojené muže pomalu procházející centrem. Jeden z nich měl kalhoty umazané od krve, ale sám nekulhal.

Záběry jsou z odpoledne 21. září. Útok, který trval tři dny, začal v poledne toho dne a v době, z níž záběry pocházejí, už bylo na místě mnoho mrtvých.

K akci se přihlásila somálská islamistická skupina Šabáb. Motivem byla podle ní keňská účast na mezinárodní operaci proti Šabábu v Somálsku.

Velitel keňské policie David Kimaiyo v televizi řekl, že podle informací, které mají k dispozici vyšetřovatelé nyní, ve Westgate útočilo komando složené ze čtyř až šesti lidí.

O identifikovaných mužích se ví zatím jenom málo. Matt Bryden, který v minulosti vedl monitorovací skupinu OSN pro Eritreu a Somálsko, oznámil, že Al-Kene a Umayr jsou známí členové keňské formy hnutí Šabáb, skupiny, která si říká Hidžra.

Nabhan by podle něj mohl být spřízněn s jedním z kdysi nejhledanějších operativců Al-Káidy Saleha Aliho Saleha Nabhana.

Byl považován za jednoho z organizátorů teroristických útoků na velvyslanectví v Keni a Tanzanii, při nichž roku 1998 zahynulo na 250 lidí.

Před čtyřmi lety ho zabilo v somálském pobřežním městečku Barawe komando amerického námořnictva. Na tomtéž místě zasahovalo proti velitelům Šabáb komando zahraničních vojáků i dnes.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy