Keňa otevřela největší větrnou farmu v Africe, peníze jí půjčila i EU

ČTK ČTK
19. 7. 2019 21:45
Keňský prezident Uhuru Kenyatta slavnostně uvedl do provozu rozsáhlou větrnou farmu, zřejmě největší v Africe. Farmu tvoří 365 větrných turbín v údolí u jezera Turkana na severozápadě země, které mají zemi dodávat až 17 procent veškeré elektrické energie. Jejich provoz má také snížit cenu elektřiny a přilákat do východoafrické země zahraniční investory, píší zahraniční agentury.
Větrná farma v Keni
Větrná farma v Keni | Foto: Reuters

Náklady na výstavbu farmy o výkonu 310 megawattů dosáhly výše 680 milionů dolarů (téměř 15,5 miliard korun) a jedná se tak o největší soukromou investici v historii země. Na projektu se podílela půjčkou ve výši 200 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy korun) Evropská unie a dále jí financovalo konsorcium evropských a afrických soukromých společností.

"Keňa je bezpochyby na cestě stát se světovým lídrem na poli obnovitelné energie," prohlásil Kenyatta. Projekt byl podle agentury AFP od začátku bedlivě sledován zahraničními pozorovateli, protože měl být zkouškou toho, zda lze na kontinentu provádět rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů energie.

Keňa v současnosti produkuje většinu své elektřiny z vodních, geotermálních a větrných elektráren. Vláda má v plánu do roku 2020 vyrábět veškerou energii z obnovitelných zdrojů, nicméně podle některých environmentalistů tento úmysl zrazuje záměrem postavit uhelnou elektrárnu v oblasti Lamu. Její výstavba byla prozatím pozastavena, řada analytiků ji však považuje za zbytečnou.

Oblastí, ve které farma stojí, vane podle odborníků stabilní vítr a je proto pro výstavbu větrných elektráren výjimečně vhodná. Může být proto až dvakrát účinnější než obdobné stavby v Evropě či v Americe.

 

Právě se děje

Další zprávy