Kellnerovo ruské panství bobtná, PPF polkne Technosila

Zdeněk John
6. 10. 2009 10:40
PPF jedná o převzetí další sítě prodejen s technikou a plánuje i další krok v pojišťovnictví

Moskva/Praha - Panství nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v Rusku se rozrůstá.

Ruský list Kommersant v dnešním vydání napsal, že Kellnerova finanční skupina PPF je blízko k převzetí sítě prodejen domácích spotřebičů Technosila. Jde o zadluženého konkurenta sítě Eldorado, kterou už PPF vlastní. Navíc dnes odpoledne plánuje společný podnik PPF a Generali oznámit další nové plány v Rusku.

"Jakýkoliv komentář by byl velmi předčasný. Nemám k tomu v tuto chvíli žádné informace," odmítl mluvčí PPF Milan Tománek agentuře ČTK potvrdit, zda informace o převzetí Technosily jsou pravdivé.

Tajnůstkáři v byznysu

Není to nic neobvyklého, PPF běžně potvrzuje své akvizice či jiná převzetí konkurentů teprve, až když je "všechno pod střechou". Stejně tak se ví, že Kellnerovy investiční plány jsou vždy ambiciozní a do projektů, které slibují méně než 50 procentní zisk, tento podnikatel nerad chodí.

Eldorado patří mezi už dokončené akce. PPF koncem září uzavřela transakci s podnikatelem Igorem Jakovlevem a kontrolní podíl v největší síti prodeje domácích spotřebičů a elektroniky je její. Stál ji 300 milionů dolarů (asi 5,2 miliardy korun) v podobě zaplaceného úvěru Eldorada a dalších 500 milionů na financování rozvoje firmy.

Podle Kommersantu i převzetí Technosilu provázejí jednání o úvěru u banky MDM, který není schopna síť prodejen platit. Hodnota celé sítě prodejen se odhaduje na 200 milionů dolarů. Je však zatížena dluhy kolem 400 milionů.

Kellnerovy kroky v Rusku však nemíří jen k získání sítí prodejen s technikou. Kellner půjčuje peníze, má banky či stříbrné a zlaté doly. V Rusku totiž působí Home Credit, který se zaměřuje na spotřebitelské úvěry drobným klientům. PPF kontroluje 29,9 procenta banky Nomos, vlastní další banku HCFB a drží 24,9 procenta ve stříbrných a zlatých dolech Polymetal a podniká s Generali v pojišťovnictví.

Nový spolumajitel

Pojišťovna Generali PPF loni v Rusku zvýšila čistý zisk o 168 procent na 1,094 miliardy rublů (661 milionů Kč). Prodej pojistek téměř zdvojnásobila na více než šest miliard rublů. Firma, která tu začala působit v roce 2002,  se specializuje především na životní pojištění.

S Ruskem souvisí i další výjimečná událost ve skupině PPF. Kellner nerozdává podíly v této skupině na potkání - udělal to dosud jen dvakrát, jak nedávno napsaly HN. Od ledna však bude mít PPF dalšího nového spolumajitele. Kellner do vedení společnosti pozval Belgičana Jeana-Pascala Duvieusarta. Ten se v Rusku vyzná: dosud v této zemi pracoval pro společnost McKinsey.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy