Kejklířky, jež nikomu neubližují. Pussy Riot čeká Den D

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
17. 8. 2012 11:55
Soud vynese rozsudek nad trojicí dívek, které za protiputinovskou modlitbu hrozí vězení
Trojice rebelek čeká, zda se ještě podívá na svobodu.
Trojice rebelek čeká, zda se ještě podívá na svobodu. | Foto: Reuters

Moskva - Do očekávaného vynesení rozsudku nad třemi aktivistkami z feministické skupiny Pussy Riot zbývají už jen desítky minut. A napětí v Rusku stoupá.

Ve středu byli před chrámem Krista Spasitele v Moskvě surově zbiti účastníci happeningu, kteří s barevnými kuklami na hlavě vytvořili na schodech hlavního pravoslavného svatostánku slova "blahoslovení" a "milosrdní".

Zhruba dvě desítky lidí tak chtěly podpořit trojici dívek, která letos ve stejném chrámu předvedla "punkovou modlitbu" za vyhnání tehdejšího premiéra (a nyní opět prezidenta) Vladimira Putina.

V pátek se po téměř půlroční vyšetřovací vazbě dozví, jaký trest je za to čeká.

Zábava pro dědouška Lenina

Protestovalo se i u hrobu bolševického vůdce Lenina, jehož ostatky spočívají před Kremlem. Padesátiletý invalida Elchan Machmudov rozhazoval v kryptě Mauzolea fotografie z únorové performance Pussy Riot.

Úřady nejprve nechtěly incident vůbec přiznat, teprve následující den Federální služba ochrany uvedla, že muž vyvázl s pokutou 500 rublů. Na dotaz, proč to dělal, prý odvětil, že "chtěl pobavit dědouška Lenina, protože se tam asi nudí".

Páteční proces zjevně znervózňuje ruské úřady i příslušníky bezpečnostních sil. Agresivní reakce chrámové ochranky překvapila účastníky protestu i novináře.

Vladimir Putin. Pro Pussy Riot nepřítel číslo 1.
Vladimir Putin. Pro Pussy Riot nepřítel číslo 1. | Foto: Reuters

Napaden byl mimo jiné fotograf listu Novaja gazeta Jevgenij Feldman. "Nikdy dřív jsem se nesetkal s takovou agresí a hulvátstvím. Nešlo už ani o podporu Pussy Riot nebo o nějaké politické aspekty. Ochranka surově napadla novináře i aktivisty. Chovali se hrubě a nezákonně. Žádné oprávnění k podobným krokům nemají," uvedl.

Rouhačství

Přivolaní policisté nicméně proti takovému chování neměli žádné výhrady. Místo toho zadrželi zbité aktivisty, kteří jen třímali v rukou písmena ze slov Matoušova evangelia. "Zřejmě i fráze z evangelia jsou už považovány za rouhačství," podotkl ironicky komentátor zpravodajského serveru grani.ru Lev Rubinštejn.

Právě rouhání vyčítá církev aktivistkám ze skupiny Pussy Riot, která si pro svůj protest v barevných šatičkách, punčochách a s veselými pletenými kuklami na hlavách vybrala prostor před oltářem v hlavním pravoslavném chrámu.

Svou "punkovou modlitbu" ani nezpívaly. Než byly vyvlečeny z chrámu, stačily zakřičet pouze několik frází. Text i hudbu pro klip, jenž koluje internetem, doplnili až jejich kolegové ve studiu.

Dívky tehdy stěží mohly tušit, jak velké emoce jejich "feministická revolta" vyvolá.

(text pokračuje pod videem)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Inspirace přišla i od Ztohoven

Původně si členky Pussy Riot, které vždy vystupovaly anonymně a s kuklami na hlavě, kladly za cíl zejména boj o práva žen. Jako název si zvolily provokativní slovní spojení, jež se může vyložit jako "vzpoura kočiček", ale má i vulgární podtext.

Inspirovaly se stylem americké skupiny Bikini Kill, feministického hnutí Riot Grrrl a nadchly je údajně i aktivity české skupiny Ztohoven.

"Chceme probudit občanskou společnost," vysvětlovala ještě před únorovým incidentem jedna z členek přezdívaná Ťurja. Ke svým protestům nevyužívaly tělo, jako například ukrajinské aktivistky ze skupiny Femen, ale hlas.

Přiznávaly, že spíše než o umělecký projev jim jde o co největší efekt. Jejich "koncerty" většinou trvaly pár minut a šokovaly především místem, kde se konaly. Vystupovaly ve stanicích metra, na střeše trolejbusu či věznice.

Možná jsme šašci, ale nikomu neubližujeme

Velký ohlas vzbudilo extempore na Rudém náměstí, kde si jako "pódium" vybraly historickou památku Lobnoje mesto poblíž kremelské zdi.

V třeskutém mrazu se tam vyšplhaly v letních šatech a bleskově vykřičely protestní song s vulgárním názvem "Putin zassal" (volně se dá přeložit jako "Putin je srab"), v němž vyzývaly k protirežimní vzpouře. Tehdy za vystoupení, k němuž je podle vlastních slov inspirovaly události z roku 1968, kdy na stejném místě protestovalo osm sovětských disidentů proti okupaci Československa, dostaly pokutu.

Naděždě Tolokonnikovové kritici spílají i za další provokativní akce.
Naděždě Tolokonnikovové kritici spílají i za další provokativní akce. | Foto: Reuters

Naděžda Tolokonnikovová ve své obhajobě před soudem uvedla, že za "bláznivé vystoupení" v chrámu může "autoritářský stát". "Možná jsme šašci, blázni, kejklíři, ale nikomu neubližujeme," řekla. "Jsme ale svobodní lidé, mnohem svobodnější, než ti, kdo nás žalují a obviňují. Můžeme říkat všechno, co chceme, zatímco oni ne," zdůraznila neoficiální vůdkyně aktivistek.

Tři z pěti dívek, které se zúčastnily skandální performance v chrámu, si vysloužily obdiv obránců lidských práv. Ti proces srovnávají se stalinskými represemi i s pronásledováním disidentů v době totality.

U části společnosti si ale Pussy Riot vysloužily opovržení. Jejich kritici rádi připomínají kontroverzní minulost aktivistek. Někdejší studentky filozofie se například účastnily orgií v moskevském biologickém muzeu.

Umělecká skupina Vojna, jejíž členkou byla například Tolokonnikovová, tím chtěla zesměšnit tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva. Žena se navíc veřejné kopulaci oddávala v devátém měsíci těhotenství.

Nyní revoltující matce hrozí, že o svoji dceru Geru přijde. Syna by úřady mohly vzít i další zatčené Mariji Aljchinové.

Jako ve třicátých letech

Navzdory výše zmíněnému mají obdiv zastánců lidských práv. "Lidé, kteří zuřivě proklínají Pussy Riot a požadují pro ně tvrdý trest, se nijak neliší od bolševiků, kteří sráželi kříže, ničili chrámy a dělali z nich vepříny a sklady brambor," napsal spisovatel a bývalý disident Vladimir Vojnovič.

Barevné kukly oblékají na podporu punkerek lidé po celém světě.
Barevné kukly oblékají na podporu punkerek lidé po celém světě. | Foto: Igor Mukhin

Podle něj je postoj části společnosti požadující tvrdý trest "srovnatelný se sovětskými akcemi ze 30. let, kdy podobné publikum souhlasným řevem schvalovalo výzvy k popravě představitelů opozice jako vzteklých psů".

"Říká se, že kdyby zpívaly v mešitě nebo v synagoze, dopadlo by to s nimi ještě hůř... Je ale hodně míst, kdy by to s nimi dopadlo hůř. Kdyby 5. prosince 1931 prosily v chámu Krista Spasitele, aby si Bohorodička vzala Stalina, tak by je vyhodili do vzduchu spolu s chrámem," míní autor knihy Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Akci punkerek označil za "facku veřejnému mínění". Připustil, že by si za svůj projev zasloužily pokutu. "To, co se však děje nyní, je projevem ignorantství, krutosti a hlouposti."

 

Právě se děje

Další zprávy