Ke břehům Sýrie míří ruské válečné lodě

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
28. 11. 2011 16:35
Damašek protestuje proti sankcím Ligy arabských států
Admirál Kuzněcov, ilustrační foto
Admirál Kuzněcov, ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Moskva, Damašek - Do syrského přístavu Tartus míří skupina ruských válečných plavidel včetně bitevní lodi Admirál Kuzněcov, aby se zúčastnila dlouho plánovaných námořních manévrů.

Rusko i Sýrie popírají, že by mise jakkoli souvisela se současným nárůstem napětí mezi Damaškem na jedné a Ligou arabských států (LAS) na straně druhé.

Rozkaz vyplout ale přichází jen den poté, co liga vyhlásila proti režimu prezidenta Bašára Asada sérii mimořádně tvrdých sankcí.

"Přítomnost ruských válečných plavidel je velmi užitečná, protože zabrání vypuknutí ozbrojeného konfliktu," citovala ruská televize někdejšího velitele ruského námořnictva admirála Viktora Kravčenka.

Ten zcela otevřeně přiznal, že Admirál Kuzněcov, který je kombinací křižníku a letadlové lodi, má se svým doprovodem odradit NATO od zásahu v Sýrii.

Severoatlantická aliance, která počátkem měsíce ukončila více než půlroční úspěšnou misi v Libyi, útok na Sýrii vylučuje. A to navzdory skutečnosti, že Asadův režim postupuje velmi tvrdě proti svým oponentům a konflikt v zemi začíná přerůstat v občanskou válku.

K zásahu v Libyi se přitom NATO odhodlalo poměrně rychle. V tomto případě ale nechce dráždit hlavního spojence Sýrie Rusko.

Vyhlášení "hospodářské války"

Moskva společně s Pekingem opakovaně bojkotují snahy OSN uvalit na Sýrii sankce a ostře se staví proti jakékoli vojenské akci proti Damašku.

Mise ruských plavidel začne v prosinci, kdy Admirál Kuzněcov vypluje z Barentsova moře a zamíří k syrským břehům cestou přes Atlantik a Gibraltar.

Doprovázet jej bude speciální protiponorkové plavidlo Admirál Chabaněnko. Ve Středozemním moři se k nim připojí fregata Ladnyj, jež je součástí ruské Černomořské flotily.

V neděli bylo při protivládních protestech v Sýrii zabito 30 osob
V neděli bylo při protivládních protestech v Sýrii zabito 30 osob | Foto: Reuters

U Tartusu má Rusko svou jedinou středomořskou základnu.

Admirál Kuzněcov nese na své palubě bojové letouny Su-33, a Mi-29, stejně jako helikoptéry typu Kamov. Plavidlo je vyzbrojeno také raketomety a střelami s plochou dráhou letu.

Ruská strana zdůrazňuje, že vzdušná cvičení budou probíhat výhradně nad syrskými teritoriálními vodami.

V dnešní reakci na nedělní vyhlášení sankcí LAS prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualím, že "LAS zavřela okno jakékoli dohodě" a dané opatření znamená "vyhlášení hospodářské války."

Při násilných střetech s pořádkovými silami zemřelo v neděli na několika místech Sýrie třicet osob.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy