Ke kanadskému městečku připlul obrovský ledovec. Obyvatelé žasnou, turistický byznys kvete

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Associated Press
Aktualizováno 20. 4. 2017 10:40
Kanadský ostrov Newfoundland ležící u Atlantského oceánu bývá domovem především rybářů. Tamější obyvatelé každoročně pozorují kusy ledovce, které se oddělily od pobřeží Grónska a plují směrem na jih. Letošní jaro ovšem překvapilo i domorodce - nejenže ledovců přibylo, ale jeden z nich taky dosahuje velkých rozměrů. Už teď v dubnu je ledovců podle agentury The Canadian Press více než 600, což je zhruba celoroční průměr. Vesnice na východním pobřeží Newfoundlandu navštěvuje mnoho turistů, kteří kusy ledu pozorují nebo kolem nich jezdí na kajaku. Podle agentury AP by za neobvyklým počtem plujících ledovců mohlo být zvyšování teploty v Arktidě.
Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy