Ke břehům Itálie míří tisíce běženců ze severní Afriky

Radim Klekner Radim Klekner
16. 3. 2011 16:55
Případná porážka libyjské opozice může vyvolat novou uprchlickou vlnu.
Uprchlíci na ostrově Lampedeusa
Uprchlíci na ostrově Lampedeusa | Foto: Reuters

Řím - Pokud má vláda padne, zaplaví Evropskou unii statisíce běženců. Těmito slovy strašil před čtrnácti dny Itálii a další evropské země libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Vláda v Tripolisu ovšem nepadla - a v souladu s jeho slovy unie proto nyní také žádnému přílivu uprchlíků nečelí. 

V posledních třech dnech italská pobřežní stráž přesto zaznamenala hned několik případů plavidel s běženci ze severní Afriky, mířicích ke břehům Apeninského poloostrova.

Záhy jich ale skutečně mohou být desítky, byť z opačného důvodu, naž jaký udal Kaddáfí.

Vojska libyjského diktátora dobývají totiž jednu povstaleckou baštu za druhou a na východ země ustupují nejenom ozbrojení rebelové, nýbrž také civilisté.

Berlusconiho dohoda

Do pohybu se mohou nyní dát ale také obyvatelé dalších severoafrických zemí. Novou uprchlickou vlnu může spustit právě Kaddáfího vítězství.

Italská pobřežní stráž zadržela loď s běženci
Italská pobřežní stráž zadržela loď s běženci | Foto: Reuters

V úterý vrátily italské úřady od břehů Sicílie trajekt se dvěma tísícovkami mladých Maročanů a Alžířanů. V sobotu se u ostrova Lampedeusa zase potopil přeplněný člun se 45 tuniskými běženci. 

"Jen v úterý jsem sám zahlédl pět nebo šest plavidel," řekl deníku Spiegel On-line Tommaso Della Longa z Italského červeného kříže. "Ti, které se podařilo zachránit z potopeného člunu, byli silně podchlazení. Jsou ale šťastní, že se jim podařilo dostat se přes moře. Počítali s tím, že mohou zahynout."

Italský premiér Silvio Berlusconi uzavřel v roce 2008 s Kaddáfím dohodu, podle které libyjská pobřežní stráž zadrží všechna plavidla s uprchlíky směřujícími k italským břehům.

Ochranu svých teritoriálních vod ale zpřísnili také sami Italové. Počet běženců, kteří na Apeninský poloostrov dorazili v uplynulých dvou letech, proto také dramaticky poklesl.

Deset tisíc od ledna

Uprchlický tábor na Lampedeuse je v současnosti beznadějně přeplněný. Zdržuje se v něm dva a půl tisíce uprchlíků.

Tábor ale v minulosti zažil i horší časy. Jeho osazenstvo již několikrát přesáhlo svým počtem vlastní populaci ostrova, čítající čtyři a půl tisíce osob.

Žádný div, že Lampedeusu v úterý navštívila novopečená vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová. Ta se totiž hodlá v příštím roce ucházet o úřad hlavy státu a v průzkumech nyní poráží jak současného prezidenta Nicolase Sarkozyho, tak i kandidátku socialistů Ségolene Royalovou. 

Uprchlíci po vylodění na Lampedeuse
Uprchlíci po vylodění na Lampedeuse | Foto: Reuters

"Pokud budeme podporovat ilegální imigraci, kolik lidí započne tuhle dobrodružnou cestu (k evropským břehům) a kolik z nich ztratí své životy?" citovala Le Penovou britská stanice BBC.

Vůdkyně Národní fronty používá sice o něco méně radikální rétoriku než její otec a předchůdce ve funkci Jean-Marie Le Pen, hlavní pilíř její politiky ale představuje právě přísná protiimigrační politika.

Stagnující populace 

Strašení záplavou uprchlíků, kteří vezmou Evropanům jejich práci a budou požadovat sociální výhody nabízené unií, padalo v minulosti na úrodnou půdu ve všech zemích kontinentu. Fakt je ale ten, že od pádu tuniského prezidenta bin Alího, tedy od konce ledna, dorazilo do Itálie deset tisíc běženců, převážně z Tuniska.

Každoročně žádá v Evropě o azyl přibližně čtvrt milionu osob. Jejich počet se v posledních dvou letech o něco zvýšil, v dlouhodobém ohledu ale vykazuje spíše klesající tendenci.

EU nyní obývá 500 milionů lidí. Přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi nově narozenými a zemřelými osobami, činil loni podle odhadů Eurostatu 0,098 procenta.

Imigrace z neevropských zemí zůstává i nadále hlavním zdrojem, jak tento stav napravit. 

K výkonu špatně zaplacených, pomocných prací vykonávaných převážně imigranty se Evropané také příliš nemají.

 

Právě se děje

Další zprávy