Pomsta dávného kmene za vraždu šamanky. Domorodci v Amazonii zlynčovali Kanaďana, ostatní přihlíželi

Zahraničí Zahraničí
23. 4. 2018 14:55
Kanaďana zlynčovali příslušníci kmene Šipibo-Konibo. V současnosti jich žije asi 40 tisíc a jsou známí svým uměním a používáním psychoaktivních rostlin ayahuasca.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Victoria Gracia (Peru) - Kanaďan Sebastian Woodroffe odcestoval do Peru, aby se od domorodců učil používat tradiční medicínu k léčbě drogových závislostí. Na svou cestu pomocí crowdfundingové kampaně dokonce vybral dva tisíce dolarů (asi 41 tisíc korun).

Jednačtyřicetiletý muž ale nedávno v jihoamerické zemi zemřel. Minulý pátek ho v peruánské Amazonii zlynčovali k smrti příslušníci kmene Šipibo-Konibo. Domorodci, kterých je v současnosti asi 40 tisíc, jsou známí svým uměním a používáním psychoaktivních rostlin ayahuasca.

Kanaďana obvinili, že zavraždil jejich kmenovou šamanku, jednaosmdesátiletou Olivii Arévalovou. Ženu zasáhly dva výstřely, po nichž ve čtvrtek zemřela ve svém domě ve vesnici Victoria Gracia v kraji Ucayali.

Woodroffe žil v tamní oblasti a údajně byl jedním ze šamančiných klientů.

Policie Kanaďanovo tělo našla v sobotu, pochované v mělkém hrobě zhruba kilometr od domu Arévalové. Pátrat po něm začala, když se v místních médiích a na sociálních sítích objevil videozáznam lynče. Je na něm zakrvácený muž, který sténá a leží v louži před dřevěným domem.

Dva muži pak omotali lano kolem jeho krku a vlekli ho po zemi, dokud neztratil vědomí. Skupina lidí, včetně dětí, se na to dívala. Pitva pak podle serveru BBC prokázala, že muž byl uškrcen.

Tradiční spravedlnost

Policejní důstojník Jorge Lam, který vede vyšetřování obou vražd, uvedl, že vyšetřovatelé postupují podle několika hypotéz. Zatím je ale podle nich příliš brzy na to, označit někoho za pachatele.

"Tělo bylo identifikováno (jako Sebastian Woodroffe) pomocí otisků prstů," řekl Lam, kterého citoval list The Guardian. "Nepřestaneme, dokud nevyřešíme obě vraždy - domorodé ženy a kanadského muže," řekl agentuře Reuters hlavní žalobce kraje Ucayali Ricardo Palma Jimenez.

Nejvyšší představitel kmene Šipibo-Konibo Ronald Suárez uvedl, že muži, kteří se podíleli na lynči, "jednali impulzivně a uchýlili se k tradiční spravedlnosti".

"Jsme mírumilovní lidé, kteří vždy žili v souladu s přírodou," dodal Suárez. "Máme však málo důvěry v policii, protože příliš mnoho zločinů na našich lidech zůstává nepotrestáno," prohlásil Suárez.

Arévalová byla podle něj "chodící knihovnou našich tradičních znalostí, naší kultury". Její smrt označil za "velmi bolestivou".

Hrozby od těžařů

Smrt Arévalové vyvolala pobouření v peruánském amazonském deštném pralese, protože přišla v době, kdy stále nejsou vyřešené vraždy několika domorodých aktivistů. Ti opakovaně čelili hrozbám smrti kvůli svému úsilí dostat nelegální těžaře dřeva a pěstitele palmového oleje z území, které patří původním obyvatelům.

Policie také zkoumá teorii, že možným motivem vraždy šamanky může být to, že její syn dlužil Woodroffovi peníze. Podle zatím nepotvrzených informací může být vrah členem gangu, který vymáhal dluh od syna oběti.

K případu se vyjádřila i kancelář peruánského ombudsmana. Na svém twitterovém účtu sdělila, že "odmítá lynčování a zabití údajného pachatele vraždy šamanky Olivie Arévalové".

Hlubokou soustrast příbuzným Arévalové vyjádřil ve svém prohlášení také zástupce kanadského ministerstva zahraničí. Zároveň nabídl služby konzula rodině zabitého Kanaďana.

Video: Řidič kamionu přejel obrazce na planině Nazca

Řidič kamionu přejel obrazce na planině Nazca. Chtěl vyměnit pneumatiku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy