"Když mi řeknou, tak půjdu. Všichni stejně zemřeme." Moskvané reagují na mobilizaci

Video bb Video, bb
21. 9. 2022 17:09
Obyvatelé Moskvy ve středu reagovali na nařízení Vladimira Putina o částečné mobilizaci vojáků v záloze. Ruský prezident tím chce podpořit svoji vojenskou invazi na Ukrajině.
Reakce obyvatel Moskvy na částečnou mobilizaci. | Video: Asociated Press

Moskvan Denis Osipov před odvodním komisariátem uvedl, že hrdost na svou zemi ho přiměla přihlásit se, ale zdravý rozum ho od toho odrazuje. "Mohu tam zemřít a mám rodinu, příbuzné a přátele," pochyboval o rozhodnutí Osipov.

Starší obyvatel ruské metropole Sergej řekl, že prezident přijal rozhodnutí o mobilizaci po zvážení situace. "Domnívá se, že je to nezbytné. Jsme v situaci, kdy nemůžeme komentovat to, co řekl. Prezident to řekl a tím to končí," odpověděl Sergej.

"Je mi to jedno. Jsem prostý člověk. Když mi řeknou (narukovat), tak půjdu. Všichni zemřeme. Někteří odejdou dříve, jiní později," komentoval situaci jiný mladík z Moskvy.

Celkový počet záložáků, kteří mají být povoláni, by mohl být až 300 000, uvádějí ruští úředníci. "Mobilizováni budou pouze ti, kteří mají příslušné bojové a služební zkušenosti," slibuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Dodal, že existuje asi 25 milionů lidí, kteří splňují tato kritéria, ale pouze asi procento z nich bude mobilizováno. Další klauzule ve vyhlášce brání většině profesionálních vojáků ukončit smlouvu a odejít ze služby, dokud nebude částečná mobilizace ukončena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy