"Když mi řeknou, tak půjdu. Všichni stejně zemřeme." Moskvané reagují na mobilizaci

Video bb Video, bb
21. 9. 2022 17:09
Obyvatelé Moskvy ve středu reagovali na nařízení Vladimira Putina o částečné mobilizaci vojáků v záloze. Ruský prezident tím chce podpořit svoji vojenskou invazi na Ukrajině.
Reakce obyvatel Moskvy na částečnou mobilizaci. | Video: Asociated Press

Moskvan Denis Osipov před odvodním komisariátem uvedl, že hrdost na svou zemi ho přiměla přihlásit se, ale zdravý rozum ho od toho odrazuje. "Mohu tam zemřít a mám rodinu, příbuzné a přátele," pochyboval o rozhodnutí Osipov.

Starší obyvatel ruské metropole Sergej řekl, že prezident přijal rozhodnutí o mobilizaci po zvážení situace. "Domnívá se, že je to nezbytné. Jsme v situaci, kdy nemůžeme komentovat to, co řekl. Prezident to řekl a tím to končí," odpověděl Sergej.

"Je mi to jedno. Jsem prostý člověk. Když mi řeknou (narukovat), tak půjdu. Všichni zemřeme. Někteří odejdou dříve, jiní později," komentoval situaci jiný mladík z Moskvy.

Celkový počet záložáků, kteří mají být povoláni, by mohl být až 300 000, uvádějí ruští úředníci. "Mobilizováni budou pouze ti, kteří mají příslušné bojové a služební zkušenosti," slibuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Dodal, že existuje asi 25 milionů lidí, kteří splňují tato kritéria, ale pouze asi procento z nich bude mobilizováno. Další klauzule ve vyhlášce brání většině profesionálních vojáků ukončit smlouvu a odejít ze služby, dokud nebude částečná mobilizace ukončena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy