Kdysi Borata a jeho plavky nenáviděli, teď ho Kazaši velebí. Lákají na něj turisty

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 10. 2020 12:35
Při pohledu na zasněžené vrcholky kazašských hor a tradiční kroje místních vykřikují turisté v reklamních spotech "Very nice!". Přitom ještě před lety by tato anglická pochvala neprošla - odkazuje totiž na film Borat. Jeho hlavní hrdina tvrdí, že pochází z Kazachstánu, a svou domovinu zobrazuje jako zaostalou zemi. Dříve tu byl film zakázán, letošní pokračování ale mnohé změnilo.

Když se v roce 2005 Američan Dennis Keen vydal na letní výměnný pobyt do Kazachstánu, skoro nikdo z jeho okolí nevěděl, kde zemi hledat na mapě. O rok později se vše změnilo, když se do kin dostal film s názvem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu.

Slavné plavky z prvního dílu Borata.
Slavné plavky z prvního dílu Borata. | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Hlavní hrdina, reportér Borat, se v komedii vydává do Spojených států, aby poznal tamní kulturu a srovnal ji se svým rodným Kazachstánem - největším vývozcem draslíku a pubického ochlupení, jak sám říká. Parodický snímek se dočkal nadšeného ohlasu diváků po celém světě.

Výjimku představoval pouze Kazachstán. Jeho obyvatelům ani vládě se nelíbil obraz zaostalého státu, kde ženy bydlí v klecích, žijí nejčistší prostitutky ze zemí Střední Asie a pije se koňská moč. Přestože šlo o recesi.

Vláda proto doporučila kinům, aby film nepromítala, což se podle Rádia Svobodná Evropa rovnalo zákazu promítání. Zároveň zvažovala podání žaloby na britského herce Sachu Barona Cohena, který ztvárnil hlavní roli reportéra Borata, milovníka upnutých zelených plavek. Režim také zaplatil sadu reklam v amerických novinách, které zobrazovaly Kazachstán jako moderní zemi.

Když byl letos ohlášen druhý díl filmu, mezi obyvateli Kazachstánu to vyvolalo podobné reakce jako před 14 lety. Část jich protestovala před americkým velvyslanectvím a přes sto tisíc lidí podepsalo petici proti vysílání snímku.

Tomu ale nakonec nezabránili. Minulý týden mělo pokračování Borata premiéru na streamovací službě Amazon Prime. Hlavní hrdina si zde kvůli zostuzení své země odpykává doživotní trest v gulagu.

Vláda však tentokrát k restrikcím ani výhrůžkám nepřistoupila. Jak v roce 2012 připustil kazašský ministr zahraničí, Borat místní ekonomice spíš pomohl a díky němu až desetinásobně stoupl turismus v zemi. "Jsem vděčný Boratovi, že pomohl nalákat turisty do Kazachstánu," uvedl tehdejší ministr Jeržan Kazychanov podle stanice Al Jazeera

Proto také kazašská rada pro cestovní ruch kývla na nápad Dennise Keena, který se mezitím v Kazachstánu zabydlel, a jednu z oblíbených hlášek Borata začlenila do reklam lákajících turisty do země. Anglickou frází "very nice" (v překladu "velmi pěkné") tak nyní spoty označují kazašskou přírodu, architekturu i místní kuchyni.

Podle Kairata Sadvakassova, místopředsedy kazašské rady pro cestovní ruch, slogan "nabízí perfektní popis obrovského kazašského turistického potenciálu v krátké a zapamatovatelné formě", cituje ho britský deník The Guardian.  

"V Kazachstánu je doba před Boratem a po Boratovi," potvrzuje Keen, který uvádí v kazašské televizi cestovatelský pořad a ironicky se přirovnává k "americkému Boratovi". Jak uvádí jeho kolega Yermek Utemissov, který s ním reklamy připravil, Kazaši jsou na takový typ spotů daleko připravenější, než tomu bylo při vydání prvního Borata. "Je to nová generace. Mají Twitter, mají Instagram, mají Reddit, umí anglicky a znají memy. Chápou to," vysvětluje americkému deníku New York Times

"V době pandemie covidu-19, kdy je turismus utlumen, je dobré, když se o vaší zemi píše v médiích. I když ne v nejlepším světle," dodává Sadvakassov. "Rádi bychom s Cohenem spolupracovali nebo by tu mohl i natáčet." Sám herec zatím na nabídku nekývl.

Video: Trailer k pokračování filmu Borat

Pokračování Borata je k vidění na Amazon Prime Video. | Video: Amazon Prime Video
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy