"Kdyby se záchod rozbil..." Ruskem se šíří sočské vtipy

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
12. 2. 2014 13:50
Anekdoty o olympiádě. Čemu se směje pořadatelské Rusko.
Jedna z pěti vloček to nezvládla, kruhy byly jen čtyři...
Jedna z pěti vloček to nezvládla, kruhy byly jen čtyři... | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Plýtvání, korupce a neobvyklá lokace zimních olympijských her v Soči 2014, to všechno se odráží v ruské lidové tvořivosti.

The view of the Laura Biathlon and Ski Complex in Krasnaya Polyana near Sochi, January 22, 2014.
The view of the Laura Biathlon and Ski Complex in Krasnaya Polyana near Sochi, January 22, 2014. | Foto: Reuters

Vtipy, které kolují na ruském internetu, si berou na paškál nejen přehnané náklady a rozkrádání, ale i pozoruhodné reálie."Poprvé se zimní olympiáda koná v letním sídle hlavy státu," praví jedna z anekdot. Naráží na to, že se hry pořádají v černomořském letovisku, které ruští státníci v minulosti využívali hlavně pro letní rekreaci.

Současné vedení země ovšem v subtropickém pásmu objevilo překvapivý potenciál pro moderní zimní sporty a turistiku.

"Proč letos v Rusku chybí sníh? Protože chlapec jménem Vova (zdrobnělina jména Vladimir) požádal dědu Mráze, aby ho zajistil pro Soči", reaguje jiný vtip na rozmary počasí. Zatímco v Moskvě je letos sněhu poskrovnu, Soči je prý zásobeno nadmíru.

Shořelé miliardy

Foto: Reuters

Anekdoty se vrací také k nákladné přípravě, kterou provázela rozsáhlá korupce a rozkrádání. "Populárním masovým sportem v Rusku jsou skokanské disciplíny. Olympiáda ukázala, že jen z jednoho skokanského můstku se může ´vyždímat´ několik miliard," cituje z lidové tvořivosti server newsru.com.

Tvůrci vtipů tak připomínají korupční skandál, kdy se náklady na výstavbu skokanského komplexu vyšplhaly z původní miliardy na osm, a jeden z organizátorů pochybných stavebních prací pak dokonce uprchl z Ruska.

"V důsledku neopatrného nakládání s olympijským ohněm v Rusku uhořelo 1,5 bilionu rublů," praví další vtip v narážce na to, že investice dosáhly nebývalých rozměrů.

Podle neoficiálních odhadů přišla výstavba olympijské infrastruktury státní pokladnu na rekordních 50 miliard dolarů. Nejméně polovinu z toho si prý přivlastnili státní úředníci a dodavatelé. "Peníze vyčleněné z rozpočtu na přípravu Soči 2014 porcovali ne jako obvykle, ale v souladu s olympijským heslem 'Citius, altius, fortius' (rychleji, výše, silněji)," upozorňuje další anekdota.

"Po zprávách o tom, že Rusko stály přípravy na olympiádu biliony rublů, se Mezinárodní olympijský výbor rozhodl pro dopingovou kontrolu nejen sportovců, ale také organizátorů her," smějí se Rusové.

Kdyby se mísa pokazila...

Pozornosti ruské veřejnosti neunikla ani stavební rarita, kdy se v jedné hygienické místnosti objevily vedle sebe dvě záchodové mísy. Snímek z komplexu biatlonistů si získal velkou popularitu díky zpravodaji BBC, jenž se pozastavoval nad smyslem podobného zařízení.

"Stavitelé nabízejí jednoduché vysvětlení toaletních specifik v olympijské vesnici. Druhá mísa je náhradní, kdyby se hlavní pokazila," zní jedna z anekdot.

Foto: Reuters

"Olympijská storublovka, kterou Centrální banka vydala u příležitosti her, má nový ochranný prvek. Nedá se spálit - pořád uhasíná," glosuje vtip incidenty s uhasínáním olympijských pochodní. Ty několikrát zhasly, přestože si pořadatelé na kvalitě nosičů ohně zakládali.

Vyrobeno bylo 16 000 pochodní, které přišly na více než 200 milionů rublů.

"Silní, úspěšní, bohatí a zdraví"

Ruské vedení se však vtipům nesměje, naopak. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov o nich říká, že za "pokusem o diskriminaci" her je závist.

"Vztah k naší zemi je předpojatý. Silní, úspěšní, bohatí a zdraví nejsou vždy v lásce. A my jsme teď takoví," řekl v rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda.

"Hysterii" západních médií kritizoval i jeden z hlavních olympijských investorů Vladimir Jakunin ze společnosti Ruské železnice. Anekdoty jsou ovšem dílem domácích vtipálků. Jejich výtvory se podle newsru.com stávají "historickým a kulturním svědectvím her".

 

Právě se děje

před 27 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy