Kdo žije v USA v bídě? Stále častěji běloch s vysokou

Zahraničí Zahraničí
5. 11. 2011 21:02
Každého patnáctého obyvatele Spojených států trápí extrémní chudoba
Bezdomovec v Los Angeles.
Bezdomovec v Los Angeles. | Foto: Reuters

Washington - Počet Američanů žijících v extrémní bídě dosáhl nového rekordu. Dvacet a půl milionu z nich vydělává o polovinu míň, než je státem označovaná hranice pro chudobu.

Co to znamená? 6,7 procenta americké populace si ročně přijde na v přepočtu maximálně 100 000 korun ročně. Čtyřčlenná rodina pak na 200 000 korun.

"V současné době není skupina obyvatel, které by se finanční krize nedotkla," citovala agentura AP profesora ekonmie Roberta Moffitta z Univerzity Johna Hopkinse.

Proměna ghett

Sílící ekonomické problémy mají zásadní vliv také na strukturu americké společnosti. Ještě před pár lety byla tradičními chudinskými centry černošská městská ghetta, teď ale tato místa řídnou.

Lidé zasažení nezaměstnaností či dluhy se stěhují na předměstí. Místo nich přicházejí do měst hispánci. 

Oblastí s více než 40procentní chudobou je vně měst dvakrát víc. Už dávno neplatí představa, že obyvateli ghett jsou matky samoživitelky a černoši, kteří nedokončili ani střední školu.

"S tím, jak se místa vykazující extrémní bídu tvoří stále častěji, mění se i obecná podoba jejich obyvatel," potvrdila agentuře Reuters analytička Brookings Institutu Elizabeth Kneebonová. Dodává, že v současné době tam žijí hlavně běloši, rodilí Američané, kteří často mají středoškolský nebo vysokoškolský diplom.

Nejvíc chudých je v hlavním městě

Extrémní chudoba od roku 2007 vzrostla ve čtyřiceti amerických státech, stejně tak v District of Columbia, hlavním městě Washingtonu. Tam je počet lidí žijících v bídě dokonce vůbec nejvyšší: tvoří 10,7 procenta obyvatelstva. 

Následují Mississippi a Nové Mexiko. Největší meziroční nárůst zaznamala Nevada. Extrémní chudoba tak převládá na průmyslovém středovýchodě (Michigan, Ohio) a v oblasti tzv. Slunečního pásu na jihu USA.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy